Στον πρώτο αγώνα του Ολυμπιακού για τα playoffs του EuroCup Γυναικών, η Μίσκολτς επικράτησε με 59-54 στην Ουγγαρία. Επαναληπτικός στο ΣΕΦ στις 9/1.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη έκανε μια πολύ καλή τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ το 21-14. Μπήκε με ψυχολογία στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς ”κόλλησε” με το σκορ στο 49-49, το οποίο διαμόρφωσε η Γέμελος στο 33′.

Η Μόρισον ήταν αυτή που… έλυσε το ”γόρδιο δεσμό” με 3:47 να υπολείπονται. Μάλιστα, χάρη σε ένα 7-0, οι ”οικοδέσποινες” έφτασαν στο 56-49 και την Γέμελος να σκοράρει, ξανά, ώστε να μειώσει σε 56-51 στο 38′ και σε 57-54 στο 39′.

Η Ελληνίδα διεθνής θα μπορούσε να μειώσει και στον πόντο, όμως πάτησε την πλάγια γραμμή και η κατοχή άλλαξε χέρια. Το τελικό 59-54 σημειώθηκε με βολές και πλέον, οι  πρωταθλήτριες Ελλάδας θα κληθούν να επικρατήσουν με 6 πόντους και πάνω, στο ΣΕΦ.

Δεκάλεπτα: 8-9, 30-25, 44-46, 59-54

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Γέμελος 19(1), Νικολοπούλου 9, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 3(1), Τόμας 10, Γκρέιβς 10, Γιουρτσενκοβα, Παυλοπούλου 3(1), Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου.