Την πρόκριση στους “32” του EuroCup Γυναικών “κλείδωσε” και μαθηματικά ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη επί της Λουμπλίν με 67-59.

Στο απόλυτο παρέμεινε ο Παναθηναϊκός με 4-0 στον πρώτο γύρο της φάσης των ομίλων, επικρατώντας και της Λουμπλίν στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 67-59, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους “32” του EuroCup Γυναικών!

Από το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη οι Πότερ και Κάρτερ, εν απουσία της Ριντ, ηγήθηκαν της προσπάθειας του “τριφυλλιού” με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Σημαντική και η συμβολή της Αντιγόνη Χαριστανίδου με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 26 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο πεντάλεπτο, η Πότερ διαμόρφωσε το 17-11 για τις “πράσινες”. Οι φιλοξενούμενες χωρίς να έχουν βρει συνέπεια στο σουτ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -4 (17-13).

Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός μέχρι το ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 18-12 κατάφερε να προηγηθεί με +10 στο ημίχρονο (35-25) με την Κάρτερ να κάνει… θαύματα στο παρκέ του κλειστού του Αγίου Θωμά.

Με τον κόσμο να βρίσκεται στο πλευρό του “τριφυλλιού” το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη, δε σταμάτησε να δέιχνει το καλό του πρόσωπο ούτε στην επιστροφή από τα αποδυτήρια. Με τη διαφορά να φτάνει στο +16 οι “πράσινες” είχαν ήδη ανοίξει τον… δρόμο προς την πρόκριση (41-25).

Οι Πολωνές μείωσαν αλλά χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν ουσιαστικά την κυριαρχία του Παναθηναϊκού με το σκορ στο 51-39 στο 30′.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες με επιμέρους σκορ 16-20 κατάφεραν να βρεθούν πιο κοντά στις γηπεδούχες, ωστόσο δεν ήταν ικανό για την ανατροπή με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει παρουσία του κόσμου του την πρόκριση στους “32” της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-25, 51-39, 67-59