Άρης-Ουλμ

Ο Άρης κατέβαλε τιτάνια προσπάθεια απέναντι στην Ουλμ, προτού λυγίσει με 99-88 στην παράταση της αναμέτρησης του “Nick Galis Hall” για την 8η αγωνιστική του Group B του EuroCup.

Τρέβιον Γουίλιαμς (20π.-9ρ.-4ασ.), Ελ Τζέι Φιγκερόα (18π.-5ρ.), Χουάν Νούνιες (14π.-6ρ.-10ασ.), Τόμας Κλεπέις (12π.-8ασ.) και Καρίμ Γιάλοου (12π.), ξεχώρισαν για τους πρωταθλητές Γερμανίας του παλιού γνώριμου των ελληνικών γηπέδων Άντον Γκαβέλ, ο οποίος βραβεύθηκε από την “κίτρινη” ΚΑΕ.

Μάρκους Καρ (20π. / ρεκόρ σεζόν, αφήνοντας πίσω τους 18π. επί της Σλασκ), Βασίλης Τολιόπουλος (16π.), Λευτέρης Μποχωρίδης (13π.) και Σίλβιο ντε Σόουζα (10π.-6ρ.), ήταν οι διψήφιοι σκόρερ της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη.

Στο 3-5 υποχώρησε ο Άρης, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς τον Ίσμαελ Σανόγκο και την ερχόμενη Τετάρτη (29/11) θα δοκιμαστεί στην έδρα της Τρέντο, στο 6-2 ανέβηκε η Ουλμ.

Έντονες και δικαιολογημένες οι διαμαρτυρίες του κοινού στο “Nick Galis Hall” για το γεγονός ότι δεν υποδείχθηκαν καθαρά βήματα στον Νούνιες με το σκορ στο 78-79. Αν εφαρμοζόταν το δίκαιο, οι “κίτρινοι” θα είχαν μία σχεδόν ολόκληρη επίθεση για να πάρουν το παιχνίδι. Τελικά, αυτό οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο αντίπαλος αποδείχθηκε ανώτερος.

Ο Άρης πλήρωσε το 39% στο δίποντο και τη χαοτική διαφορά σε ριμπάουντ (25-45), ασίστ (12-31), ενώ η Ουλμ διέπρεψε στο “ζωγραφιστό” με 68,5%, προτού βελτιωθεί σταδιακά και στο περιφερειακό σουτ (41%).

Η μεγάλη απόσταση στα λάθη (12-22 συν 3 παραπάνω κλεψίματα οι γηπεδούχοι), έφεραν την ισορροπία σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο Άρης λίγο έλειψε να πάρει ένα παιχνίδι με πολύ χαμηλότερο αριθμό στην αξιολόγηση, η διαφορά της οποίας φυσικά εκτοξεύθηκε μετά την παράταση (75-132).

Έξι εναλλαγές στο προβάδισμα επεφύλασσε το πρώτο δεκάλεπτο, γεγονός που προανήγγειλε ότι η αναμέτρηση θα είναι αμφίρροπη.

Καταγράφοντας επιμέρους 9-2, ο Άρης πήρε διαφορά 9 πόντων στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, προτού η Ουλμ αντιδράσει με δικό της 3-13.

Άλλες έξι εναλλαγές στο προβάδισμα επεφύλασσε το β’ δεκάλεπτο, στο οποίο οι “κίτρινοι” διατήρησαν σταθερότητα στην επίθεση, βάζοντας ξανά 21 πόντους.

Ο Καρ άρχισε με 3/3 δίποντα, ενώ στη συνέχεια αστόχησε σε πέντε συνεχόμενα, όμως, το καλό νέο για τον Άρη ήταν ότι ο Ντε Πάουλα εξακολουθούσε να κινείται σε πολύ ρηχά νερά.

Η ομάδα του Καστρίτη είχε τα ηνία καθ’ όλη σχεδόν τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο σημαδεύτηκε από, καλώς εννοούμενη, ένταση.

Ο Άρης είχε φτάσει μέχρι το 47% στο περιφερειακό σουτ, προτού υποχωρήσει στο 43% εν όψει της τελευταίας παρτίδας.

Η διαφορά σε ριμπάουντ (16-29) και ασίστ (8-19) δεν ήταν αμελητέα, ωστόσο οι “κίτρινοι” καρπώνονταν την καλή άμυνα που ώθησε τον αντίπαλο σε 18 λάθη σε 30′.

Στο μεταξύ, ο Φιγκερόα είχε φορτωθεί με 4 φάουλ και στο 08:05 της τέταρτης περιόδου τον μιμήθηκε ο Γουίλιαμς, ενώ 4 φάουλ μετρούσε ήδη και ο Μπάνκστον.

Στα 06:46 ο Ντε Σόουζα έφτασε με τη σειρά του τα 4 φάουλ και ο Καστρίτης πέρασε στο παρκέ τον Σλαφτσάκη.

Η Ουλμ προηγήθηκε 64-68, αλλά χάρη στα τρίποντα των Καρ (τότε έφτασε τους 18π.) και Μποχωρίδη, ο Άρης ισοφάρισε σε 70-70.

Σε 35 αγωνιστικά λεπτά, τα 23 από τα 25 εύστοχα εντός πεδιάς της Ουλμ προήλθαν από ασίστ, δείγμα της δυναμικής της στο δημιουργικό σκέλος.

Παράλληλα, σε μόλις 6,5 λεπτά στην τελευταία περίοδο, οι εναλλαγές των δύο ομάδων στο προβάδισμα ήταν 9, κοινώς μαινόταν μεγάλη “μάχη”.

Ο Καρ έκανε ένα πολύ σημαντικό κλέψιμο, διέσχισε το παρκέ, πέτυχε το λέι-απ και μείωσε σε 76-77 με 01:30 στο ρολόι. Στο 01:12 ο Γουίλιαμς βρήκε στόχο και έγραψε το 76-79. Στα 51” ο Ντε Σόουζα ήταν εκεί που έπρεπε, δηλαδή κάτω από το καλάθι, για το 78-79.

Στην επόμενη φάση ο Νούνιες έκανε καθαρά βήματα, όμως, οι διαιτητές δεν υπέδειξαν την παράβαση και, αμέσως μετά, στα 26’4”, ο Γουίλιαμς πέτυχε το 78-81. Θα περίμεναν κάποιοι ότι αυτό θα ήταν το “κύκνειο άσμα” των γηπεδούχων. Προτού ο Τολιόπουλος “οπλίσει”, σημαδέψει και ισοφαρίσει με τρίποντο στα 6’9”, πανηγυρίζοντας έξαλλα!

Στην εκπνοή ο Φιγκερόα επιχείρησε να χαρίσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους με corner three, αστόχησε και το 81-81 σήμαινε παράταση. Ο Άρης των 68.1 πόντων μ.ό. στη διοργάνωση έβαλε 81 στην κανονική διάρκεια. Χωρίς Σανόγκο, με τον Μπούμπεργκς απλά στη 12άδα έπειτα από 43 ημέρες και τον Γκάλινατ σε χαμηλές πτήσεις. Από την άλλη μεριά, η Ουλμ των 88.4 πόντων μ.ό υποχώρησε στο επιθετικό σκέλος.

Στην παράταση, το 0-5 και τα δύο χαμένα σουτ του Ντε Σόουζα ήταν καταλυτικά, ώσπου το γκολ-φάουλ του Φιγκερόα για το 81-89 στα 03:03, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των πρωταθλητών Γερμανίας.

Ο Τολιόπουλος μείωσε με τρίποντο (84-89), αμέσως μετά ο μέτριος Μπάνκστον βγήκε με πέντε φάουλ και στα 02:28 ο Φιγκερόα πέτυχε το 84-91 με 2/2 βολές. Ακολούθησε επιθετικό ριμπάουντ του Ντε Σόουζα και καλάθι κάτω από τη ρακέτα (86-91), προτού ο Γουίλιαμς υποπέσει σε επιθετικό φάουλ και αποβληθεί. Εν συνεχεία, ο Φιγκερόα σημείωσε το 86-93 και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 42-41, 59-55, 81-81, 88-99 παρ.