Μπανταλόνα

Μπανταλόνα και Τουρκ Τέλεκομ κατάφεραν με μεγάλη δυσκολία να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στη φάση των ομίλων του EuroCup.

Η ισπανική ομάδα επικράτησε 88-87 στην παράταση της Τσεντεβίτα Ολίμπια στη Λιουμπλιάνα, έπειτα από ένα συγκλονιστικό φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ οι γηπεδούχοι στο δεύτερο και το τρίτο.

Στην τέταρτη περίοδο, η Μπανταλόνα ξέφυγε με +7 (63-70), αλλά η Τσεντεβίτα Ολίμπια ισοφάρισε 72-72.

Η ισπανική ομάδα ανέκτησε το προβάδισμα, όμως, ο Γιάκα Μπλάζιτς πέτυχε τρίποντο (76-76 στα 15,2”) και στην εκπνοή ο Αντρές Φελίς δεν κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους με floater.

Το έκανε, όμως, στην παράταση! Ο Άντε Τόμιτς έχασε 2 βολές στα 9” με το σκορ στο 85-86. Ο Κομπς έβαλε σε θέση οδηγού την Τσεντεβίτα Ολίμπια στα 2,3” και ο Φελίς απάντησε στα 0,3”!

Δείτε το “χρυσό” καλάθι:

Η Μπανταλόνα ανέδειξε πρώτο σκόρερ τον Ντεσόν Τόμας (23π.), ενώ ακολούθησαν οι Βλάντιμιρ Μπροτζιάνσκι (19π.-8ρ.), Άντε Τόμιτς (12π.-11ρ.), Αντρές Φελίς (12π.-5ασ.) και Πάου Ρίμπας (6ασ.).

Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Τζάστιν Κομπς (28π. με 10/11δ., 2/2τρ., 2/4β.-4ασ.), Γιάκα Μπλάζιτς (24π.-7ρ.), Κάρλο Μάτκοβιτς (11π.-9ρ.) και Αμαντού Σο (10π.-5ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 43-32, 53-51, 76-76, 87-88 παρ.

Τα highlights:

Διά πυρός και σιδήρου ήρθε η πρώτη νίκη της Τουρκ Τέλεκομ στο εφετινό EuroCup, με 79-77 επί της Μπούντουτσνοστ στο Spor Salonu της Άγκυρας.

H φιναλίστ της περυσινής διοργάνωσης προηγήθηκε δύο φορές με +15 στο α’ ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με buzzer τρίποντο του ΜακΚίνλεϊ Ράιτ (50-38).

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπούντουτσνοστ έριξε τη διαφορά και στο τέταρτο μετέτρεψε το 78-69 σε 79-77, με περίπου 120” στο ρολόι.

Τα άστοχα δίποντα των Ταϊρόν Γουάλας και Στίβεν Ίνοκ έδωσαν ελπίδα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άγγιξαν την ισοφάριση σε “νεκρό” χρόνο, όμως, ο Ράιτ ήταν άστοχος.

Τζέιλεν Άνταμς (18π.), Τζέιμς Πάλμερ (16π.), Στίβεν Ίνοκ (14π.-12ρ.) και Ταϊρόν Γουάλας (14π.-5ρ.-6ασ.), διακρίθηκαν για την Τουρκ Τέλεκομ.

Μπράντον Πολ (19π.), ΜακΚίνλεϊ Ράιτ (14π.-4ασ.), Αλέκσα Ίλιτς (8ρ.), Γιοάν Μακουντού (7ρ.) και ΤζαΚόρεϊ Γουίλιαμς (6ρ.-4ασ.), προσπάθησαν περισσότερο για την Μπούντουτσνοστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 50-38, 69-58, 79-77

EuroCup 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες

EuroLeague-EuroCup: Ενός λεπτού σιγή στα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής