Μπούντουτσνοστ-Άρης

Αν και βρέθηκε στο -16, ο τρομερός αμυντικά Άρης προσπέρασε την Μπούντουτσνοστ στην τελευταία περίοδο και επικράτησε 65-63, στην αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική του Group B του EuroCup.

Επομένως, μετά τη μεγάλη νίκη στο Morača Sports Center της Ποντγκόριτσα, οι “κίτρινοι” ανέβηκαν στο 3-3 (έχουν 1-2 εντός και 2-1 εκτός), εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που έπεσαν στο 2-4.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ανέδειξε τους Ρομπέρτο Γκάλινατ (15π.), Κρις Μπάνκστον (14π.-6ρ.), Ίσμαελ Σανόγκο (11π.-8ρ.), Σίλβιο ντε Σόουζα (10π.-9ρ.) και Λευτέρη Μποχωρίδη (8π.-4ασ.).

Καταλυτικοί σε διαφορετικά σημεία της αναμέτρησης ήταν οι Γιώργος Φίλλιος (είχε πολύτιμη συμβολή στη δεύτερη περίοδο, όταν η Μπούντουτσνοστ ξέφυγε με 16π.) και Δημήτρης Κατσίβελης (έβαλε τα καλάθια που έφεραν τους “κίτρινους” στο +3 λίγο πριν από τη λήξη).

Από την άλλη μεριά, ο Γιοάν Μακουντού ήταν μακράν ο κορυφαίος με 20 πόντους (σίγησε στα τελευταία 15 λεπτά), ενώ ο ΤζαΚόρεϊ Γουίλιαμς (10π.-6ρ.) και ο ΜακΚίνλεϊ Ράιτ (9π.-4ασ.), βοήθησαν τους γηπεδούχους.

Ο Άρης δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση, όπως αποδεικνύουν οι 11 πόντοι του α’ δεκαλέπτου από 4/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα και τα 6 λάθη για 3 ασίστ.

Το δεύτερο φάουλ του Τολιόπουλου στα πρώτα δευτερόλεπτα της β’ περιόδου ήταν ένα ακόμη δυσάρεστο μαντάτο για τους “κίτρινους”, οι οποίοι σε μόλις 13′ είχαν δεχθεί 12 πόντους από τον Μακουντού (με 6/8 δίποντα).

Η Μπούντουτσνοστ έφερνε συνεχώς την μπάλα στη ρακέτα και κατάφερνε να βρίσκει λύσεις στο σκοράρισμα, εν αντιθέσει με τον Άρη που για αρκετή ώρα δυσκολευόταν αφάνταστα.

Χάρη σε δύο τρίποντα του Μποχωρίδη, η ομάδα του Καστρίτη ξεμπλόκαρε και σε συνδυασμό με την καλή αμυντική λειτουργία η διαφορά έπεσε από το -16 στο -5 σε 3,5 λεπτά περίπου.

Μπάνκστον και Γκάλινατ με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, έγιναν οι πρώτοι διψήφιοι του Άρη, ο οποίος έβαλε δύσκολα στην Μπούντουτσνοστ με τη ζώνη του, ενώ θα μπορούσε να κλείσει στο -2 το ημίχρονο αν δεν έχανε τρίποντο στην εκπνοή.

Καταλυτικός στην αλλαγή της εικόνας του αγώνα ήταν ο Φίλλιος. Πέρασε στο παρκέ και είχε πολύτιμη συμβολή σε δημιουργία και αμυντική λειτουργία. Στο μεταξύ, με τρίποντο του Γκάλινατ, οι “κίτρινοι” μείωσαν στο -2 (39-37).

Ο Τολιόπουλος, ο οποίος δεν είχε μπει στο πνεύμα του παιχνιδιού, υπέπεσε σε τρίτο φάουλ. Το ίδιο συνέβη και με τον Γκάλινατ στο 07:23 της τρίτης περιόδου. Αυτό ήταν πρόβλημα, διότι ο Αμερικανός είχε πιάσει σπουδαία απόδοση.

Ο Άρης μείωσε στον πόντο (42-41), αλλά ο Μακουντού συνέχισε το… βιολί του, έφτασε τους 19 πόντους σε λιγότερο από 25 αγωνιστικά λεπτά και έκανε σχετικό ατομικό ρεκόρ στη διοργάνωση.

Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν αντίστοιχο με αυτό του δευτέρου, υπό την έννοια ότι οι “κίτρινοι” έπρεπε να ανατρέψουν διαφορά 5 πόντων.

Στα πρώτα 5 λεπτά της τελευταίας περιόδου, το επιμέρους σκορ έγραψε 4-5, δείγμα της νευρικότητας των δύο αντιπάλων. Το σημαντικότερο, όμως, ήταν ότι πολύ σύντομα ο Άρης έφτασε σε σερί 12-0 και προσπέρασε για πρώτη φορά. Ο Κατσίβελης αφυπνίστηκε σε κομβικό σημείο, πέτυχε το 60-61 και αμέσως μετά το 60-63. Απέμεναν 02:46.

Οι πρώτοι πόντοι των γηπεδούχων μετά από 6,5 λεπτά (στο 01:44 πλέον) ήταν 2/2 βολές του Ράιτ για το 62-63. Ακολούθησε επιθετικό φάουλ του Σανόγκο και άστοχο τρίποντο του Μακουντού, προτού ο Γκάλινατ καταγράψει 1/2 βολές στα 54’9”, διαμορφώνοντας το 62-64. Στα 46’3” ο Ράιτ στήθηκε στη γραμμή με 6/6 ως τότε, αλλά, προς τέρψιν των φιλοξενούμενων, οι προσπάθειες έγιναν 7/8 και το σκορ 63-64.

Έπειτα, ο Κατσίβελης γλίστρησε, πέταξε την μπάλα και ο Πολ δεν κατάφερε να τη συγκρατήσει, με αποτέλεσμα αυτή να περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου. Ο Άρης δεν μπόρεσε να τελειώσει το παιχνίδι, όμως, στη συνέχεια ο Ράιτ αστόχησε, ο Χάρελ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και στα 2’6” ο Κατσίβελης κέρδισε φάουλ. Έβαλε την πρώτη βολή (63-65), έχασε τη δεύτερη, ο Πολ… εκτόξευσε την μπάλα, δεν βρήκε στόχο και όλα τελείωσαν!

Η ομάδα του Καστρίτη είχε 48% στο δίποντο (ο Μπάνκστον ήταν αλάνθαστος με 7/7, ενώ ο Ντε Σόουζα πέτυχε 5/6), 5/17 τρίποντα και 10/14 βολές.

Η Μπούντουτσνοστ κατέγραψε 45% στο δίποντο, αλλά πλήρωσε τα 2/13 τρίποντα και τις 19/25 βολές.

Τα ριμπάουντ ήταν 30-40, οι ασίστ 13-10, τα κλεψίματα 9-10 και τα λάθη 17-21.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 39-34, 56-51, 63-65