Πέντε αγώνες του Ολυμπιακού από το πρόγραμμά του στην αγωνιστική περίοδο 2020/21 προτείνει η Euroleague!

Το πρόγραμμα της σεζόν 2020/21 έγινε γνωστό και η διοργανώτρια μάς προτείνει τα πέντε παιχνίδια του Ολυμπιακού, που πρέπει να δούμε!

Η αρχή γίνεται με το ματς της πρεμιέρας στο ΣΕΦ απέναντι στη Ζαλγκίρις Κάουνας.

Ο λόγος, εκτός από το ότι πρόκειται για πρεμιέρα, είναι ότι Ολυμπιακός και Ζαλγκίρις έδωσαν πολλές μάχες την τελευταία τριετία με αποκορύφωμα τα playoffs του 2018.

Η σκυτάλη περνάει στον αγώνα της 12ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Ρωσία. Ο λόγος: Ο Ολυμπιακός θα παίξει αντίπαλος με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ για πρώτη φορά μετά από την πενταετή θητεία του στον Πειραιά!

Στη 14η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί στο ΣΕΦ τη Βαλένθια. Η ιδιαιτερότητα: ο Ολυμπιακός μετράει 9-1 επί της ισπανικής ομάδας με τις εννέα νίκες του, μάλιστα να είναι συνεχόμενες! “Θα κάνει το δεκάρι” αναρωτιέται η Euroleague.

Πάμε στην 24η αγωνιστική. Εδώ υπάρχει το ντέρμπι των ντέρμπι. Ολυμπιακός VS Παναθηναϊκός στο ΣΕΦ στην απόλυτη ελληνική μάχη!

Τέλος, η Euroleague μάς προτείνει και το ματς της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου, όπου ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Χίμκι Μόσχας. Αφενός μεν, θα όλο και κάτι κρίνει επειδή πρόκειται για το τελευταίο ματς πριν από τα playoffs, αφετέρου, η Euroleague θυμάται τον φετινό… τρελό αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στο ΣΕΦ.

Όπου ο Ολυμπιακός κάλυψε διαφορά εννέα πόντων σε 90 δευτερόλεπτα, έστειλε το ματς στην παράταση (96-96) και νίκησε με το εντυπωσιακό 109-99!