Με πολύ καλό πρόσωπο για 25 λεπτά, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου με 95-74 στο ΣΕΦ, το Σάββατο (4/5) στον εξ αναβολής αγώνα της 22ης αγωνιστικής.

Μαθηματικά πλέον, ο Κολοσσός Ρόδου αποχαιρετά τη μεγάλη κατηγορία έπειτα από 12 χρόνια, με την ελπίδα να μην απογοητευτούν στο νησί και να επιστρέψουν σύντομα στην Basket League.

Ο Ολυμπιακός είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, έβγαλε κέφι και όρεξη στο παρκέ προκειμένου να ικανοποιήσει τους φιλάθλους του που τον τίμησαν με την παρουσία τους το απόγευμα του Σαββάτου.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν σχεδόν άριστος στα δίποντα (9/10) για τους 18 πόντους του, αν και δεν του βγήκε το τρίποντο που έψαξε πέντε φορές!

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ έκανε ένα ακόμα νταμπλ νταμπλ σε πόντους (17) – ριμπάουντ (12), ενώ ο Ζακ Λεντέι πρόσφερε θέαμα (14π.) και μια όμορφη στιγμή όταν έπεσε στις court seats και δοκίμασε από τον… φρέντο καπουτσίνο μιας κοπέλας που καθόταν εκεί!

Το πρώτο μέρος του αγώνα, βέβαια ήταν φορτισμένο, υπήρχε ένταση μεταξύ ορισμένων παικτών αλλά και του πάγκου με τους διαιτητές, ίσως και στον απόηχο όσων συμβαίνουν στο ελληνικό μπάσκετ και τη σαφή στάση του Ολυμπιακού απέναντι στην ΚΕΔ.

Ο Κολοσσός Ρόδου προηγήθηκε με 29-25 με 7:22 για το ημίχρονο, ωστόσο ο Ολυμπιακός έκανε 18-2 επιμέρους σκορ σε έξι λεπτά για να προσπεράσει με 43-31 και να τελειώσει το ημίχρονο με 45-35.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε 9 πόντους και 7 ασίστ για τον Ολυμπιακό που είχε 26 ασίστ για μόλις 6 λάθη!

Ο Κολοσσός ήταν μαχητικός, αλλά όταν ο Ολυμπιακός του περιόρισε το μακρινό σουτ φάνηκε η μεγάλη διαφορά δυναμικότητας.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-35, 71-53, 95-74