Ελλάδα-Λετονία

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στον Δ’ Όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 πανηγύρισε η Εθνική Παίδων, καθώς επικράτησε 77-71 της Λετονίας και φουλάρει για πρωτιά!

Ο Στράτος Παπασταύρου αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ο Νικόλας Σερμπέζης ακολούθησε με 14π. (και 5ρ.), ενώ ο Βλάσης Καραθανάσης μάζεψε 9 ριμπάουντ, ο Αλέξης Αλεξάκης είχε 8π.-4ασ. και ο Γιώργος Μακαρατζής 4ασ.

Στον αντίποδα, η Λετονία ανέδειξε τους Άντριανς Άντζεβς (19π.-8ρ.-4ασ.-3κλ.), Ραλφς Ρούντουσανς (14π.-12ρ.), Χέλμουτς Πέτροβιτς (13π.) και Τομς Μπίρστε (10π.-6ρ.).

Η Εθνική έχασε τα ριμπάουντ (41-44), όμως, ήταν ανώτερη στις ασίστ (19-14) και τα κλεψίματα (9-4), ενώ υπέπεσε σε 4 λιγότερα λάθη (12-16).

Τα πήγε περίφημα στο δίποντο (60%), εν αντιθέσει με τα μακρινά σουτ (μόλις 4/24 τρίποντα) και τις βολές (29/48).

Τα μισά δίποντα έβαλε η Λετονία (18/36), στο τρίποντο κατέγραψε 28% με 10/36 προσπάθειες, ενώ εκτέλεσε 36 λιγότερες βολές από την Εθνική (5/12).

Η Ελλάδα ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στον Δ’ Όμιλο τη Δευτέρα (7/8, 22:00) κόντρα στην ισχυρή Πολωνία, η οποία απόψε (19:30) παίζει με τη Σερβία.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι πολλές και τον Αλέξη Αλεξάκη να γράφει το 22-19 από τα 6,75μ. στα 9”.

Χέρι-χέρι όδευαν οι δύο ομάδες και στη δεύτερη περίοδο, η Ελλάδα έφτασε στο +5 (34-29), όμως, η Λετονία έκλεισε το ημίχρονο με επιμέρους 2-10 σε 01:33 και προβάδισμα 36-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η νευρικότητα έκανε την εμφάνισή της, όπως μαρτυρούν οι μόλις 27 πόντοι και το επιμέρους 15-12 υπέρ της “γαλανόλευκης”.

Η Λετονία προηγήθηκε 57-56, αλλά από τα 08:08 μέχρι το τέλος, το ελληνικό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα.

Τα σπουδαία τρίποντα των Μάρκους Σίπκο και Άντριανς Άντζεβς κράτησαν στο κόλπο τον αντίπαλο, αλλά ο Παπασταύρου έγραψε το 68-65 και αμέσως μετά ο Σερμπέζης έκλεψε από τον Σίπκο, κάρφωσε και σημείωσε το 70-65.

Έπειτα, ο Άντζεβς μείωσε άμεσα (70-67), ο Σερμπέζης απάντησε με τρίποντο (73-67) και ο Ρούντουσανς έδωσε το “φιλί της ζωής” στη Λετονία (τρίποντο για το 73-70 στο 01:11).

Ο Άντζεβς έγραψε το 73-71 με 1/2 βολές, αλλά όλα τελείωσαν στα 18”, όταν ο Βασίλης Καζαμίας πέτυχε γκολ-φάουλ (76-71).

Διαιτητές: Βοϊνόβιτς (Μαυροβούνιο), Μιτρόφσκι (Βόρεια Μακεδονία), Πίπαν (Σλοβενία)

Δεκάλεπτα: 22-19, 36-39, 51-51, 77-71