ΠΑΟΚ-ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της PAOK Sports Arena, επικράτησε 94-85 του ΠΑΟΚ και μπήκε σε θέση οδηγού για την πρώτη εξάδα της Stoiximan Basket League.

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ήταν ο κορυφαίος του αγώνα (18π.-6ρ.), οι Όστιν Χόλινς και Τζόρνταν ΜακΡέι ακολούθησαν με 15 πόντους, ο Ζώης Καράμπελας είχε 10π.-10ασ. και ο Μπράντον Νάιτ 8π.-5ασ.

Στον αντίποδα, στο ντεμπούτο του Στάθη Νεραντζάκη ως head coach, ελλείψει Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο Μαρκίς Τάουνς μέτρησε 17π.-4ασ., ο Τζάστιν Άλστον 14π.-8ρ., ο Μιχάλης Τσαϊρέλης 13π., ο Έλβαρ Φρίντρικσον 10π.-4ρ.-8ασ., αλλά με 2/10 εντός πεδιάς και ο Μίχαλ Μίχαλακ 10π.

Υπενθυμίζεται ότι η “Ένωση” είχε επικρατήσει εύκολα και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, επομένως υπερισχύει σε πιθανή ισοβαθμία.

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα 4/22 τρίποντα, ενώ η ΑΕΚ ευνοήθηκε από το 68% στα δίποντα και τους προερχόμενους από τον πάγκο (44-59 οι πόντοι), ενώ δεν ζημιώθηκε από το σκοράρισμα στον αιφνιδιασμό (27-11).

Τώρα η ομάδα του Ηλία Ζούρου έχει μπροστά της το εντός έδρας παιχνίδι με τη Χάποελ Χολόν (5/3, 20:45) για τη φάση των “16” του BCL.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 12-18, αλλά δεν απέφυγε τα λάθη και ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση παρά τα 1/7 τρίποντα.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να αποδίδουν καλά στο ζωγραφιστό και τους γηπεδούχους να μετρούν 6/6 βολές.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (07:10), οι Τζαμάνι ΜακΝις και Δημήτρης Αγραβάνης συγκρούστηκαν, με αποτέλεσμα αμφότεροι να αποχωρήσουν ματωμένοι (η φανέλα του Έλληνα φόργουορντ είχε γίνει κατακόκκινη…).

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ

Η μεγάλη αστοχία των παικτών του ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο (4/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα), δεν έμεινε ανεκμετάλλευτη από την ΑΕΚ.

Το 59-59 έγινε 61-67 σε λιγότερο από 2,5 λεπτά και σε άλλα 3:40 στην τέταρτη περίοδο, το σκορ έγραψε 63-78!

Με αυτό το επιμέρους 4-19, η ομάδα του Ηλία Ζούρου κλείδωσε επί της ουσίας τη νίκη στη Θεσσαλονίκη, φτάνοντας μάλιστα λίγο αργότερα στο +18 (70-88).

Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ ήταν να περιορίσει την έκταση της ήττας, όμως, η ουσία είναι ότι έχει πολύ πιο δύσκολο έργο στη “μάχη” για την εξάδα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-44, 61-67, 85-94