Φενέρμπαχτσε-Μπελεντίγεσι

Με μεγάλη δυσκολία ήρθε η εντός έδρας νίκη της Φενέρμπαχτσε επί της Μπελεντίγεσι (79-72), πριν από τα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό για τα playoffs της EuroLeague.

Αγωνιζόμενη χωρίς τους Νικ Καλάθη και Κώστα Αντετοκούνμπο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη λύγισε εκείνη του Νίκου Ρογκαβόπουλου, ο οποίος παρά τις ενοχλήσεις στον αγκώνα ήταν πολύ καλός στο ξεκίνημα.

Η Φενέρ άφησε πίσω της την ήττα από την Τουρκ Τέλεκομ, ανέβηκε στο 21-5 (στο 22-3 η Τουρκ Τέλεκομ) και μετά τα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό θα αντιμετωπίσει την Εφές.

Η Μπελεντίγεσι, από την πλευρά της, γνώρισε πέμπτη σερί ήττα κι έπεσε στο 10-16, δύο νίκες πάνω από την επικίνδυνη ζώνη (8-17 οι Μπεσίκτας και Γκαζιαντέπ, 7-18 η Κόνιασπορ).

Ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις είχε 24 πόντους, ο Μελίχ Μαχμούτογλου 20π. με 6/7 τρίποντα και ο Τζόναθαν Μότλεϊ 17π.-9ρ.

Στον αντίποδα, η Μπελεντίγεσι πάλεψε με τους Ξαβιέ Ράταν-Μέις (21π.) και Τζόναθαν Χάμιλτον (12π.-7ρ.), ενώ ο Ρογκαβόπουλος κατέγραψε 9 πόντους με 3/3 δίποντα-1/5 τρίποντα και 5 ριμπάουντ σε 23 λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12 πόντους στις αρχές του β’ ημιχρόνου και είχαν σταθερά το προβάδισμα, όμως, τα τρίποντα του Μαχμούτογλου άλλαξαν τη ροή της αναμέτρησης.

Στο τέλος, η Μπελεντίγεσι έκανε σημαντικά λάθη, η Φενέρ αποδείχθηκε ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών και με επιμέρους 29-14 στην τελευταία περίοδο πήρε τη νίκη.

Ο αγώνας σημαδεύθηκε από την αποβολή του Δημήτρη Ιτούδη (κοουτσάρισε ο συνεργάτης του Στέφανος Δέδας) στη δεύτερη περίοδο, λόγω έντονων διαμαρτυριών.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-38, 50-58, 79-72