Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 77-79 την Πέμπτη στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενέρμπαχτσε, επιστρέφοντας από το -16, αλλά στην τελευταία φάση η μπάλα δεν τον ήθελε σε drive του Γουίλιαμς-Γκος και tip του Μιλουτίνοβ!

Αφού ξόδεψε ένα ημίχρονο (46-33, ενώ βρέθηκε να χάνει 36-20) η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επανήλθε στο δεύτερο έφερε το παιχνίδι στα ίσια, αλλά στο τέλος, έμελλε να το κρίνει ο Γιώργος Παπαγιάννης με οκτώ σερί πόντους.

Eκτός από κομβικός, ο Παπαγιάννης ήταν και πρώτος σκόρερ της τουρκικής ομάδας με 15 πόντους (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα) ξεπερνώντας τον Νταϊσόν Πιέρ που είχε 14 από την Α’ περίοδο και δεν έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω τραβήγματος στη γάμπα.

Ήταν η τρίτη ήττα του Ολυμπιακού στη διοργάνωση και η πέμπτη νίκη της Φενέρμπαχτσε μετά από έξι αγώνες στην κανονική περίοδο.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Άλεκ Πίτερς με 19 πόντους. Στους 15 έφτασε ο Κάνααν, τους 13 ο Γουίλιαμς-Γκος και στους 12 ο Μιλουτίνοβ.

Ο Ολυμπιακός πάντως ζήτησε φάουλ στην τελευταία φάση, στον Γουίλιαμς-Γκος και εξέδωσε ανακοίνωση ζητώντας από τη EuroLeague να σχολιάσει τη διαιτητική απόφαση.

Ο Νικ Καλάθης είχε κέφια και δημιούργησε πολύ καλές προϋποθέσεις για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη από την αρχή της αναμέτρησης.

Με τον Νταϊσόν Πιέρ να αρχίζει με 3/3 τρίποντα, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 13-1 κι ο Ολυμπιακός έμοιαζε να βρίσκεται αλλού.

Το πρώτο του καλάθι ήλθε από τον Κάνααν μετά από 3:52 αγώνα, όμως το κακό ήταν πώς οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό. Με κομβικό και τον Παπαγιάννη, η Φενέρμπαχτσε έφτασε στο 29-14 στην Α’ περίοδο. Ο Πιέρ, των 5,6 πόντων ανά αγώνα, είχε ήδη 14 πόντους σε οκτώ λεπτά συμμετοχής με 2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή και την άμυνα του Ολυμπιακού να αδυνατεί να τον αναχαιτίσει.

Το rotation που έπρεπε να γίνει κι από τις δύο πλευρές, άλλαξε λίγο τα δεδομένα με τον Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος να δίνει λίγη πνοή στην ελληνική ομάδα που αποφάσισε να γίνει και πιο σκληρή στην άμυνα και να αποτρέψει ελεύθερα σουτ όπως αυτά που έδωσε σε Πιέρ και Χέις-Ντέιβις.

Μαζί με τον Μιλουτίνοβ που έπαιζε με τενοντίτιδα στο αριστερό γόνατο και πάτησε παρκέ μετά από σχεδόν 12 λεπτά αγώνα, έβγαλαν την αντίδραση της ελληνικής ομάδας. Ήλθε δε και κόλλησε και ο Ίγκνας Μπραζντέικις και από το -16 (36-20 στο 13′) που ήταν κι η μεγαλύτερη διαφορά, ο Ολυμπιακός μείωσε 39-28.

Το ημίχρονο έκλεισε με 13 πόντους διαφοράς, 46-33, με το κέρδος του Ολυμπιακού να αφορά στον περιορισμό του μακρινού σουτ των γηπεδούχων, που όμως είχαν στα 20 πρώτα λεπτά, 15/17 δίποντα.

Mε την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, έγινε γνωστό πώς ο Νταϊσόν Πιέρ δεν θα παίξει, καθώς αισθανόταν έντονες ενοχλήσεις.

Επίσης ο Ολυμπιακός “φόρεσε” την “καλή του εμφάνιση” αυτήν με την οποία πορεύτηκε την προηγούμενη διετία και θύμισε πώς κυριαρχεί σε τέτοιους είδους αγώνες.

Με αφετηρία την άμυνά του και ηγετική παρουσία του Κώστα Παπανικολάου (5π., 2 ασ., 2 ριμπ.) άρχισε με 13-2 την τρίτη περίοδο, έχοντας αντιστρέψει τους ρόλους από την πρώτη.

Με 1:51 για τα 30” πλησίασε πλέον στον πόντο, 53-52 με τον Άλεκ Πίτερς να ‘χει φτάσει στους 14 προσωπικούς, έξι εκ των οποίων σε αυτό το δεκάλεπτο.

Τους αύξησε σε 16 και 8 αντίστοιχα από νέα ασίστ του Παπανικολάου για το 56-54, σε ένα διάστημα, που για τη Φενέρμπαχτσε είχαν σκοράρει από μια φορά, ο Παπαγιάννης, ο Καλάθης και ο Ντόρσεϊ, οι τρεις Έλληνες δηλαδή!

Ο Κάνααν (8π. στην τρίτη περίοδο) μείωσε στο ελάχιστο για το 58-57 στο τέλος του δεκαλέπτου, με επιμέρους σκορ 24-12 για την ελληνική ομάδα που είχε σε αυτήν την περίοδο 8/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 9 ασίστ!

Ο αγώνας έγινε πολύ σκληρός στην τελευταία περίοδο, με τη διαφορά να κινείται από έναν έως τέσσερις πόντους για τη Φενέρμπαχτσε, αλλά και με συνεχή φάουλ, όπως και challenges από τους προπονητές.

Το αποτέλεσμα ήταν να χαθεί ο ρυθμός και το παιχνίδι να παίζεται πια κάτω από τα δύο καλάθια. Ο Μιλουτίνοβ έκανε συγκινητική προσπάθεια δεδομένου και του προβλήματος στο αριστερό του γόνατο.

Μετά από 36 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αγώνα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 71-71 με 4-0 και δράστη τον Παπανικολάου, πρώτα με διείσδυση από coast to coast (σ.σ. από τη μια ρακέτα στην άλλη) και μετά με μια ακόμα ασίστ, στον Μιλουτίνοβ!

Ο Γουίλιαμς-Γκος “απάντησε” στο τρίποντο του Παπαγιάννη για το 74-74 με 2:27 στο χρονόμετρο. Όμως ο Έλληνας σέντερ της Φενέρμπαχτσε αποδείχθηκε καταλυτικός, αφού πέτυχε άλλους πέντε πόντους, έφτασε στους οκτώ σερί δηλαδή κι η ομάδα του πήρε αέρα 5 πόντων, 79-74 με 1:10 για τη λήξη!

Ο Πίτερς μείωσε στο καλάθι (79-77) στα 53” κι η Φενέρμπαχτσε ανανέωσε μια επίθεσή της στα 30” με τον Χέις-Ντέιβις. Ο Γουίλμπεκιν έχασε το τρίποντο, η μπάλα διεκδικήθηκε από… όλους κι οι διαιτητές έδειξαν κατοχή Φενέρμπαχτσε για να κάνει challenge ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Μετά από αρκετά λεπτά, η κατοχή πήγε στον Ολυμπιακό που δικαιώθηκε από το review της τόσο δύσκολης φάσης κι απέμεναν 17 δεύτερα για τη λήξη.

Μετά από τάιμ άουτ, ο Γουίλιαμς-Γκος έκανε το drive η μπάλα αναπηδά στη στεφάνη, ο Μιλουτίνοβ την ακούμπησε ελάχιστα με ένα tip, αλλά δεν έκανε το “χατίρι” στον Ολυμπιακό, δεν μπήκε μέσα και η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77

Παπαγιάννης: Ο κόουτς μου έδωσε το ελεύθερο να σουτάρω

Παπανικολάου: Μάθημα για τη συνέχεια

Μπαρτζώκας: “Συγχαρητήρια στον Μιλουτίνοβ, έπαιξε ενώ πονούσε πολύ”

Tα highlights του Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 79-77 (video)

Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός: Τα photo clicks από την Κωνσταντινούπολη (gallery)

Ολυμπιακός: Με τενοντίτιδα παίζει ο Μιλουτίνοβ κόντρα στη Φενέρμπαχτσε

Φενέρμπαχτσε: Ανακοίνωσε sold out με τον Ολυμπιακό (pic)