Ο Άρης επικράτησε με 84-67 του Κολοσσού Ρόδου, σε κεκλεισμένων των θυρών φιλικό αγώνα που έγινε το Σάββατο (17/9) στο “Nick Galis Hall”.

Νότε (18π.), Χάγκινς (15π.) και Τολιόπουλος (14π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Άρη, ενώ από τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Χρυσικόπουλος (14π.).

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά αύριο, Κυριακή (18/9, 14:00).

Και οι δύο φιλικοί αγώνες είναι κεκλεισμένων των θυρών, αφού η διεξαγωγή της ΔΕΘ δεν επιτρέπει παρουσία φιλάθλων στο “Nick Galis Hall”.

Η ενημέρωση για τον αγώνα από τον Άρη:

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, όπως και κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και με όπλο την άμυνα ξέφυγε στο σκορ. Νότε, Χάγκινς και Τολιόπουλος οδήγησαν τον ΑΡΗ στο σκοράρισμα.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 8-2, πριν ο Κολοσσός μειώσει σε 12-11. Οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν εκ νέου, με τους Γκούντγουιν και Νότε να σκοράρουν (21-13) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-20.

Ο ΑΡΗΣ πήρε διαφορά 9 πόντων (34-25) με τον Χάγκινς να φτάνει τους 8 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 37-35, πριν το τρίποντο του Χόρκλερ γράψει το 42-37 του ημιχρόνου.

Ο Νότε έφτασε τους 15 πόντους και ο ΑΡΗΣ πήρε διψήφια διαφορά (50-39). Με τον Καββαδά και τον Τολιόπουλο να σκοράρουν, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +14 (64-50), πριν το 67-55 του 30’.

Ο Κολοσσός μείωσε σε 67-60, αλλά η συνέχεια ανήκε στον ΑΡΗ. Με καλή άμυνα και τρίποντα από τους Σανόγκο, Τολιόπουλο και Νότε, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έφτασαν στο 78-62. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Χάγκινς έγραψαν το τελικό 84-67.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-37, 67-55, 84-67.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 9 (1), Γκούντγουιν 6, Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 14 (3), Σχίζας 1, Καββαδάς 7, Φίλλιος 3 (1), Νότε 18 (2), Σιδηροηλίας, Σιδέρης, Νετζήπογλου 6, Χαβαλές, Χάγκινς 15 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ HOTELS: Σταρκς 12 (1), Χρυσικόπουλος 14 (2), Νζέγκε 5, Όζμπορν 5, Μπιλλής, Μπαρτσέλο 4, Χατζηδάκης, Κατσίβελης 11 (2), Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 10 (2), Στεφάνοβιτς 6 (2).