Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχει ξεκινήσει φουριόζος τη φετινή σεζόν στο ΝΒΑ και οδηγεί τους Μιλγουόκι Μπακς στην κορυφή της Ανατολής με ρεκόρ 4-0!

Παράλληλα, κυνηγάει και σε πολλές περιπτώσεις σπάει, ρεκόρ του θρύλου Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ σε νταμπλ-νταμπλ και ριμπάουντ!

Ο Greek Freak έχει θέσει ήδη σοβαρή υποψηφιότητα για το βραβείο του MVP της κανονικής περιόδου, αρκεί τα “ελάφια” να παραμείνουν στις κορυφαίες θέσεις της Ανατολικής Περιφέρειας μέχρι το τέλος.

Τα ξημερώματα της Πέμπτης (25/10) στη νίκη με 123-108 επί των Φιλαδέλφια 76ερς, η ομάδα του, αήττητου μέχρι τώρα, κόουτς Μάικ Μπάντενχολζερ, σκόραρε 49 (ναι 49!) πόντους στη δεύτερη περίοδο και ουσιαστικά καθάρισε το ματς!

Όσον αφορά τον Γιάννη, στα πρώτα τέσσερα επίσημα ματς της σεζόν έχει κατά μέσο όρο 28.5 πόντους, 16.5 ριμπάουντ, 6.8 ασίστ, 1.8 κοψίματα, 1 κλέψιμο και 5.5 λάθη σε 35.3 λεπτά μέσης συμμετοχής, αγωνιζόμενος -στα χαρτιά- στη θέση του πάουερ φόργουορντ.

Σουτάρει 21/30 βολές (70%), 45/82 δίποντα (54.9%), αλλά έχει μόλις 1/15 τρίποντα (6.7%)… Φανταστείτε τι νούμερα θα μπορούσε να έχει αν σούταρε με καλύτερο ποσοστό από τα 7.25 κυρίως, αλλά και από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας!