Με φόλοου του Ρομπέρτο Γκάλινατ στο 1’6”, ο Άρης επικράτησε 76-75 της Μπούντουτσνοστ στο “Nick Galis Hall” και ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup.

Ο από μηχανής Θεός του Άρη, ήταν την Τετάρτη ο Γκάλινατ, που με φόλοου κάρφωμα, μετά από άστοχο σουτ του Χάρελ στα…0,8 δευτερόλεπτα για το τέλος, του χάρισε μια υπερπολύτιμη νίκη στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση!

Βασίλης Τολιόπουλος (20π.), Ρομπέρτο Γκάλινατ (14π.-5ρ.-4ασ. και βέβαια το νικητήριο καλάθι), ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη, η οποία υπερισχύει του σημερινού αντιπάλου σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού είχε επιβληθεί και στο Μαυροβούνιο.

ΜακΚίνλεϊ Ράιτ (14π.-5ασ.), Γιόγκι Φέρελ (13π.), Κέναν Καμένιας (11π.) και Νίκολα Τανάσκοβιτς (10π.-5ρ.), ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους.

Στα τελευταία τρία παιχνίδια του, ο Άρης αντιμετωπίζει την Μπουρζ (εντός), την Ουλμ (εκτός) και την Τρέντο (εντός).

Στο 7-8 οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έπιασαν και την Τρέντο, στο 6-9 οι φιλοξενούμενοι στο Group B του EuroCup.

Βασίλης Τολιόπουλος, Ρομπέρτο Γκάλινατ, Ρόνι Χάρελ, Δημήτρης Κατσίβελης και Τζόναθαν Σταρκ δεν είχαν δεδομένη παρουσία, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την έλλειψη ρυθμού ανά σεβαστά χρονικά διαστήματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχε ισορροπία, με τους γηπεδούχους να παίρνουν πέντε παραπάνω ριμπάουντ (10-5).

Ο Τολιόπουλος τραβούσε μόνος του κουπί στην επίθεση, σημειώνοντας τους 10 από τους πρώτους 22 πόντους του Άρη σε κάτι περισσότερο από 11 λεπτά.

Τότε οι “κίτρινοι” έχασαν τον ρυθμό στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε κάποια εύκολα καλάθια, μετατρέποντας το 24-23 σε σε 24-34.

Λίγο αργότερα, η διαφορά ανέβηκε στο +11 (25-36), με τον Άρη να παραμένει… κοιμισμένος και τη διαιτησία να δυσκολεύει το έργο του.

Πάντως, η ομάδα του Καστρίτη κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα στα τελευταία 3,5 λεπτά με επιμέρους 9-3, ασχέτως αν ο Τολιόπουλος δεν ξανασκόραρε.

Στα πρώτα 20′ ο Άρης υστέρησε στις βολές (7/13) και παρά τα 7 επιθετικά ριμπάουντ (μόλις 2 η Μπούντουτσνοστ) πήγε στα αποδυτήρια από το -5, δεδομένου ότι ο αντίπαλος είχε 60% από το δίποντο.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα από το Μαυροβούνιο είχε 3/6 τρίποντα και βελτιώθηκε στους… αιθέρες, στοιχεία που της επέτρεψαν να βρίσκεται συνεχώς σε θέση οδηγού και να μπει στην τέταρτη από το +9 (54-63).

Τελικά ο Άρης συνήλθε στο ξεκίνημα, ισοφάρισε με επιμέρους 12-3 και λίγο αργότερα προσπέρασε για πρώτη φορά από το 24-23.

Ο Φέρελ έγραψε το 71-73 με τρίποντο, ο Τολιόπουλος απάντησε με το ίδιο νόμισμα (74-73) και το φινάλε μετατράπηκε σε θρίλερ.

Ακολούθησε δίποντο του Τζόουνς (74-75), λάθος του Σανόγκο, χαμένο τρίποντο του Ράιτ, επιθετικό ριμπάουντ, χαμένο δίποντο του Ράιτ, ριμπάουντ του Χάρελ, χαμένο τρίποντο του Χάρελ και φόλοου του Γκάλινατ για το 76-75 στα 0,8 δεύτερα!

Οι Μαυροβούνιοι είχαν μια τελευταία επίθεση, δεν πρόλαβαν να την εκδηλώσουν και ο Ρομπέρτο Γκάλινατ “πνίγηκε” στις αγκαλιές των συμπαικτών του!

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-39, 54-63, 76-75