ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεινοπάθησε για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στη Μέγκασπορ Αρένα, αλλά με ένα ξέσπασμά της στην τελευταία περίοδο νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 77-70, το βράδυ της Πέμπτης (17/01) για τη 19η αγωνιστική της Euroleague.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Μπάγερν Μονάχου ήταν καταιγιστική και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 13 πόντους (20-7) πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ωστόσο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με ένα σερί 6-0 έκλεισε στο -7 το πρώτο δεκάλεπτο (20-13).

Στη συνέχεια ο αγώνας δεν είχε μεγάλη διαφορά σχετικά με το πρώτο δεκάλεπτο, με την Μπάγερν Μονάχου να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με δύο πόντους (37-35).

Στην επανάληψη η εικόνα της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη δεν άλλαξε και η Μπάγερν συνέχισε να έχει το προβάδισμα και να μην το χάνει σε καμία περίπτωση στην τρίτη περίοδο.

Με τους Βαυαρούς να αποδίδουν εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ, υποχρέωσαν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να αρκεστεί σε δευτερεύοντα ρόλο.

Τελικά η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε την Μπάγερν να είναι μπροστά με πέντε πόντους (57-52) και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να ψάχνει απεγνωσμένα λύση, κυρίως στο τομέα των ψηλών.

Αν δεν άλλαζε κάτι τότε θα γραφόταν αρνητική ιστορία, καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε χάσει μόλις μία φορά 2 σερί εντός έδρας αγώνες στη σύγχρονη ιστορία της Euroleague. Τη σεζόν 2008-2009, οι Ρώσοι είχαν χάσει στην 8η αγωνιστική από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 82-78 και στη 10η από την Παρτιζάν με  66-63.

Ωστόσο, τότε είχε μεσολαβήσει ένα ακόμα παιχνίδι μεταξύ αυτών των δύο ηττών και αν δεν άλλαζε κάτι τότε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα είχε χάσει για πρώτη φορά στην ιστορία της δύο συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια.

Σημαντική αποδείχθηκε η παρουσία του Τζόελ Μπόλομποϊ, ο οποίος έδωσε τη λύση στον Δημήτρη Ιτούδη, που έψαχνε απεγνωσμένα μαι λύση στους ψηλούς. Ο Ρώσος σέντερ σε 12 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 9 πόντους (2/4 διπ., 1/1 τριπ., 2/2 βολές) και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Στην τελευταία περίοδο η Μπάγερν προσπάθησε να διατηρήσει τα ηνία του αγώνα αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση με ένα ντράιβ του Σέρχι Ροντρίγκεθ, 6:24 για τη λήξη του αγώνα (61-60).

Από αυτό το σημείο και έπειτα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβασε την ταχύτητά της και τρέχοντας ένα σερί 10-0 (75-64) έβαλε τις βάσεις για να πάρει τελικά τη νίκη.

Οι Μοσχοβίτες πήραν το ροζ φύλλο αγώνα μετά χιλίων κόπων και βασάνων, με 77-70 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 14-5, ενώ η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς υποχώρησε στο 9-10.