Ρεάλ-Ερυθρός Αστέρας

Παρά το γεγονός ότι αμφότερες οι ομάδες ήταν αδιάφορες βαθμολογικά, το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό και στο τέλος η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 101-94 του Ερυθρού Αστέρα στο WiZink Center.

Ντζάναν Μούσα (30π.-4ρ.-2ασ.-κανένα λάθος με 6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 12/15 βολές και 40 αξιολόγηση), Μάριο Χεζόνια (20π.-5ρ. με 4/6 τρίποντα), Γκέρσον Γιαμπουσέλε (16π.-5ρ.) και Έντι Ταβάρες (11π.-11ρ.), χάρισαν τη νίκη στους πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι γύρισαν από το -16 και ανέβηκαν στο 26-6.

Νεμάνια Νέντοβιτς (30π.-4ρ.-5ασ. με 7/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές) και Άνταμ Χάνγκα (22π.-6ρ.-7ασ. με 2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές), πάλεψαν για τους φιλοξενούμενους, χωρίς να αποτρέψουν το 11-21.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο Ερυθρός Αστέρας μετέτρεψε το 48-50 σε 54-70, αλλά σε 3,5 λεπτά η Ρεάλ κατέγραψε επιμέρους 18-3 και μείωσε στον πόντο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία στο μεγαλύτερο διάστημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με αποκορύφωμα το 77-84, όμως, οι γηπεδούχοι δεν τα παρατούσαν.

Ο Χάνγκα έγραψε το 89-93 κατά της πρώην ομάδας του με τρίποντο, ο Χεζόνια απάντησε αναλόγως, έπειτα αστόχησαν κατά σειρά οι Γκιεντράιτις, Γιουλ, Χάνγκα, ώσπου ο Ταβάρες πέτυχε το 94-93 με 2/2 βολές.

Αμέσως μετά ο Χάνγκα έκανε λάθος, ο Χεζόνια έκλεψε και διαμόρφωσε το 96-93, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της Ρεάλ, προτού ο Νέντοβιτς σπαταλήσει την τελευταία ευκαιρία (τρίποντο) για μία νίκη γοήτρου στη Μαδρίτη.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν καλά ποσοστά (58,6%-53,7% δίποντο, 42,9%-44% τρίποντο), ενώ οι παίκτες του Τσους Ματέο εκτέλεσαν 18 παραπάνω βολές (31/38 έναντι 17/20 εκείνων του Γιάννη Σφαιρόπουλου).

Σημειώνεται ότι οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν πλήρεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τους Μίλος Τεόντοσιτς, Γιάγκο ντος Σάντος και Τρέι Τόμπκινς.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 44-47, 72-75, 101-94