Άλμπα-Αρμάνι

Στην 4η διαδοχική ήττα στη Euroleague υποχρέωσε την Αρμάνι Μιλάνο η Άλμπα Βερολίνου, η οποία επικράτησε 81-76, πριν από το ματς στο ΟΑΚΑ.

Η γερμανική ομάδα εκμεταλλεύθηκε την έδρα της για δεύτερο σερί ματς.

Κατά συνέπεια, μετά τη νίκη επί των Μακάμπι και Αρμάνι Μιλάνο, αναθαρρεί στο 5-8.

Η ιταλική ομάδα, αντίθετα, έχει υποχωρήσει στο 8-5, με τις τέσσερις τελευταίες ήττες να διαδέχονται το εκπληκτικό ξεκίνημα.

Αναφορικά με το ματς, η Άλμπα κράτησε στους 33 πόντους στο πρώτο ημίχρονο την Αρμάνι, αποκτώντας αβαντάζ 10 πόντων εν όψει του β’ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν σπουδαίο από πλευράς παραγωγικότητας, με τους Ιταλούς να μειώνουν σε 45-38 και τους Γερμανούν να αντιδρούν δυναμικά.

Στα 30 αυτά αγωνιστικά λεπτά, ο Μάρκους Έρικσον είχε σημειώσει 19 πόντους.

Η Αρμάνι επανήλθε στο παρκέ με άγριες διαθέσεις και πέτυχε να καλύψει γρήγορα τη διαφορά.

Μείωσε στο 69-66, το 71-70, το 77-76… Ποτέ όμως δεν πέρασε μπροστά. Τότε, ο Έρικσον ευστόχησε σε δύο βολές, κατόπιν ο Σέιβον Σιλντς έχασε τρίποντο και στη συνέχεια ο Μπεν Λάμερ έγραψε το 81-76 με δίποντο.

Στα 35” που απέμεναν, ο Σέρχιο Ροντρίγκες αστόχησε σε τρόποντο, ο Λούις Ολίντε μάζεψε το ριμπάουντ και όλα τελείωσαν.

O Έρικσον τελείωσε το ματς στους 21 πόντους, ενώ ο Μάοντο Λο στους 12 (έδωσε και 6 ασίστ).

Στον αντίποδα, ο Μάλκολμ Ντιλέινι έβαλε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 43-33, 67-56, 81-76