Γιάννης Κουζέλογλου, Λαύριο

Επιστρατεύοντας την άμυνα στο δεύτερο μισό του αγώνα, το Λαύριο πέτυχε την τρίτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες της EKO Basket League, το απόγευμα της Κυριακής (20/10) κι έσπασε το αήττητο του Ήφαιστου Λήμνου με τελικό σκορ 66-61 στο κλειστό του Λαυρίου!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κράτησε στους 20 πόντους τον Ήφαιστο στο δεύτερο ημίχρονο, του έκοψε το τρίποντο, διότι άρχισε με 7/10 και τελείωσε με 8/26 (!) και με παίκτη-κλειδί τον Γιάννη Κουζέλογλου (13π.-8 ριμπ.) έφτασε πανηγυρικά στην ανατροή και νίκη!

Ο Κουζέλογλου πέτυχε 7 από τους 13 πόντους του στην τελευταία περίοδο, πέντε εκ των οποίων συνεχόμενοι με τους οποίους διαμόρφωσε το 65-61 στα 24 δεύτερα!

Παράλληλα περιόρισε τη δράση του Σον Έβανς (13π.-8 ριμπ.) που ανήμερα των 31ων γενεθλίων του ήθελε να γιορτάσει με νίκη της ομάδας του, ωστόσο, πέτυχε όλο κι όλο έναν πόντο στο δεύτερο ημίχρονο, ακολουθώντας τη γενική εικόνα της ομάδας του που είχε 6/27 σουτ στη Γ’ και τη Δ’ περίοδο!

Η εξέλιξη του αγώνα

Με το γνώριμο όπλο του, το τρίποντο, ο Ήφαιστος Λήμνου πήρε το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο.

Μάλιστα εκτελεστής ήταν ο Μάρκους Γκίλμπερτ με 3/4 από τα 6.75μ. στην Α’ περίοδο, ένας παίκτης με απολογισμό στους πρώτους του τρεις αγώνες, με τη φανέλα του Ηφαίστου, 8 πόντους! Συνολικά.

Ο Πελεκάνος ήλθε από τον πάγκο στη β΄περίοδο και με δύο δικές του τρίποντες “βόμβες” έκανε το 31-21 υπέρ της ομάδας του Μανωλόπουλου που έως εκείνη την ώρα είχε 7/10 προσπάθειες από την περίμετρο!

Το Λαύριο επέστρεψε, με τον Γουότσον να πετυχαίνει και τους 7 πόντους του στη β΄περίοδο μείωσε σε 28-31, ωστόσο στη συνέχεια έμεινε δίχως πόντο για σχεδόν έξι λεπτά! Διάστημα στο οποίο οι “παλιοί” της ομάδας του Σωτήρη Μανωλόπουλου, Σον Έβανς και Τζέρι Σμιθ, έκαναν ένα 10-0 σερί για το 41-28 πριν λήξει το ημίχρονο με 41-30.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βγήκε αποφασισμένη να κυνηγήσει παντού τον αντίπαό της στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν άφησε ελεύθερα σουτ, έκλεισε τους διαδρόμους κι επέτρεψε στον Ήφαιστο μόλις 9 πόντους στη Γ΄περίοδο, από διεισδύσεις, κυρίως του πολύπειρου Μιχάλη Πελεκάνου. Έθεσε έτσι τις βάσεις για να επιστρέψει στο ματς, μολονότι κι εκείνη δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχη σε αυτό το διάστημα (1/8 τριπ., έναντι 0/4 του Ήφαιστου) αλλά μείωσε 42-50 στο 30:00.

Με ομαδική δουλειά στην επίθεση μείωσε μέχρι τον πόντο, 49-50 με 07:46 για τη λήξη του αγώνα και το παιχνίδι, είχε αρχίσει… από το μηδέν για τα καλά!

Με μια ωραία συνεργασία Μαστρογιαννόπουλου-Κουζέλογλου το Λαύριο ισοφάρισε 54-54 με 5:18 για τη λήξη. Τότε ήταν που ο Ήφαιστος βρήκε ξανά τρίποντο, μετά από πολύ ώρα και 11 άστοχες προσπάθειες, αφού είχε να ευστοχήσει από το 12:12!!! Ο Μούρτος έβαλε ξανά τον Ήφαιστο μπροστά με 57-54!

Ο Γουότσον με τον Ντε Κόζι έβαλαν μπροστά το Λαύριο με 60-57 στα 2:18 και μετά ανέλαβε κι επιθετικά δράση ο Κουζέλογλου. Αφού είχε περιορίσει τον Έβανς, πέτυχε ένα καλάθι παίρνοντας και το φάουλ και κατόπιν πέτυχε ένα ακόμα καλάθι για το 65-61 στα 24 δεύτερα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 30-41, 42-50, 66-61