Ένας τουρκικός “εμφύλιος” άνοιξε την 9η αγωνιστική της Euroleague, με τη Νταρουσάφακα να υποδέχεται την Εφές Αναντολού. Η Εφές επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και κέρδισε την κακή στο δεύτερο μέρος Νταρουσάφακα με 93-88.

Είναι η έβδομη φετινή νίκη για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν σε εννέα αγωνιστικές, όσες δηλαδή νίκες είχε συνολικά πέρυσι στους 30 αγώνες της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης, ενδεικτικό του πόσο έχει αλλάξει φέτος η δυναμική της!!!

Η Νταρουσάφακα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και αιφνιδίασε με τον δικό της τρόπο τους φιλοξενούμενους, ανοίγοντας το παιχνίδι και βρίσκοντας αρκετά εύστοχα σουτ από την περίμετρο. Η Εφές σταδιακά ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά όντας άστοχη και ενώ ο Σέιν Λάρκιν δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση βρισκόταν στο -4 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους διαστήματα, με τις δύο ομάδες να κάνουν μια πολύ παραγωγική περίοδο πετυχαίνοντας 46 πόντους συνολικά. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, η Νταρουσάφακα δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην εκρηκτικότητα της Εφές, η οποία βρήκε ανοιχτούς χώρους και χτύπησε και στον αιφνιδιασμό.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν πραγματικά σαρωτικοί, έπαιξαν καλή άμυνα, ενώ επιθετικά πέτυχαν 32 πόντους, δεχόμενοι μόλις 14. Παράλληλα, η Εφές μοίρασε μπόλικες παραπάνω ασίστ σε σχέση με τη Νταρουσάφακα, δείχνοντας την ποιότητά της.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Νταρουσάφακα έκανε ένα μεγάλο ντεμαράζ και μείωσε το σκορ στους 3 πόντους, ενώ οι παίκτες της Εφές έκαναν συνεχώς λάθη. Όμως, η αντεπίθεση δεν κράτησε για πολύ, με την Εφές να αντέχει στο τέλος και να παίρνει ακόμα μια νίκη στον μεγάλο στίβο της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-42, 60-74, 88-93

Νταρουσάφακα (Τσακί): ΜακΚάλουμ 10, Όζμιζρακ 6, Μπαιγκούν 11, Ντεμίρ, Κιντ 9, Οζντεμίρογλου 2, Σαβάς 2 , Μπράουν 4, Πέινερς 15, Έβανς 11, Έρικ 18.

Εφές (Αταμάν): Ντάνστον 9, Λάρκιν 10, Μπομπουά 24, Μπαλμπάι, Μότουμ 11, Σανλί 1, Μοερμάν 9, Πλάις 12, Μίτσιτς 9, Άντερσον 2, Σίμον 6.