Εφες

Τη μπουκιά από το στόμα της Γκραν Κανάρια άρπαξε η Εφές το βράδυ της Πέμπτης (8/11) αφού επέστρεψε από το -10 για να πάρει ένα σ¨ημαντικό διπλό με 94-90 στην 6η αγωνιστική της Euroleague!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρέθηκε να χάνει με 87-77 με 4:39 για τη λήξη, ωστόσο με αιχμή τον Πλάις μείωσε αρχικά στο 88-85, αργότερα 90-89 στο τελευταίο λεπτό για να έλθει η τρίποντη βόμβα του Κρούνοσλαβ Σίμον να δώσει προβάδισμα στην Εφές με 92-90 στα 26 δεύτερα για το τέλος.

Η απειρία των γηπεδούχων από τέτοια ματς φάνηκε στο τελευταίο τετράλεπτο κυρίως όμως στην τελευταία τους ευκαιρία αφού ουσιαστικά δεν εκδήλωσαν επίθεση με τον Όλιβερ και τον Έρικσον να ταλαιπωρούν τη μπάλα.

Στο τέλος έχασαν την κατοχή χωρίς να κάνουν σουτ και στα 4 δευτερόλεπτα ο Βασίλιε Μίτσιτς κέρδισε φάουλ. Με 2/2 βολές έκανε το 94-90 και σφράγισες την 4η φετινή νίκη της Εφές σε έξι αγώνες.

Η πρωτάρα Γκραν Κανάρια έχει όλη κι όλη μια νίκη, αυτή επί της Μπαρτσελόνα τη 2η αγωνιστική.

Εφες

Ήταν ένας πολύ κλειστός αγώνας ο οποίος είχε όμως καλό ρυθμό, ψηλό σκορ και αρκετό θέαμα.

Καμία ομάδα δεν έφυγε ποτέ από την άλλη με μεγάλη διαφορά κι έπρεπε να φτάσουμε στα 34:21 για να φτάσει η Γκραν Κανάρια διψήφια διαφορά, όταν προηγήθηκε 87-77 με 4:49 για το τέλος!

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν μεν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, ελάχιστες φορές πέρασε η Εφές μπροστά αλλά στο τέλος μίλησαν οι “μπαρουτοκαπνισμένοι” παίκτες της Εφές.

Όλη η διαφορά ήταν στον χειρισμό των δύσκολων φάσεων στα τελευταία λεπτά. Γιατί κι ο Στρόμπερι που τράβηξε την Γκραν Κανάρια στο δεύτερο ημίχρονο χάθηκε στις τελευταίες φάσεις, ενώ από την άλλη οι Τούρκοι είχαν μια πολύπειρη πεντάδα που έκανε επιμέρους σκορ 17-3 στα τελευταία 4:49 και έφυγαν νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-50, 73-70, 90-94

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαλδονάδο): Μπαλτσερόφσκι, Όλιβερ 10 (2), Χάνα 9, Έρικσον 2, Μπάλβιν 2, Μπάεζ 14 (1) Πασέτσνικς 10, Πάουλι, Ραμπασεδά 5 (1), Έβανς 12 (1), Στρόμπερι 19 (2), Τιλί 7.

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν, Μπομπουά 11 (1), Μπαλμπάι, Μπιρσέν, Μότουμ 9 (2), Μοερμάν 2, Τουντσέρ, Πλάις 12, Μίτσιτς 15 (1), Άντερσον 13 (2), Ντάνστον 12 (11 ριμπάουντ), Σίμον 18 (3).

Δείτε εδώ τα highlights της αναμέτρησης!