Δυστυχώς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν τα κατάφερε στον σημαντικότερο αγώνα της καριέρας του… Οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν με 112-96 των Μιλγουόκι Μπακς στον έβδομο αγώνα και προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο των play offs με 4-3 νίκες, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας τους Φιλαδέλφια 76ερς.

Η παράδοση, η ιστορία, η έδρα, η φανέλα, η καρδιά και η περηφάνια των Σέλτικς επικράτησαν κατά κράτος στο Game 7 και οι Μπακς γνώρισαν τον ένατο σερί αποκλεισμό τους από σειρά play offs από το 2001 και μετά…

Οι “κέλτες” είχαν σε φοβερή βραδιά τους Τέρι Ροζίερ (12 από τους 26 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, 6 ριμπ., 9 ασ. με 10/16 σουτ), Αλ Χόρφορντ (ρεκόρ καριέρας στα play offs με 26 πόντους, 8 ριμπ. με 13/16 δίποντα) και Τζέισον Τέιτουμ (20 π., 6 ριμπ., 5 ασ.), ενώ πήραν βοήθειες και από τον πάγκο τους και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη, παρά το γεγονός ότι στη δεύτερη περίοδο έχασαν και τον Τζέιλεν Μπράουν με τραυματισμό στους προσαγωγούς…

Από την άλλη πλευρά, τα “ελάφια” τα οποία αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον βασικό τους σέντερ Τζον Χένσον, τα περίμεναν όλα από τρεις παίκτες. Μόνο οι Κρις Μίντλετον (32 π. με 11/18 σουτ), Έρικ Μπλέντσο (23 π. με 9/12 σουτ) και Γιάννης Αντετοκούνμπο (22 π., 9 ριμπ., 5 ασ. με 7/7 βολές, 6/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα) προσπάθησαν για το break, όμως δεν είχαν βοήθεια από κανέναν άλλον, ούτε από τον πάγκο τους, ούτε από τον Τζο Πράντι

Σέλτικς-Σίξερς το πιο ιστορικό ζευγάρι των play offs

Σέλτικς και Σίξερς θα αναμετρηθούν για 19η φορά σε μια σειρά play offs, τις περισσότερες από κάθε άλλο ζευγάρι στην ιστορία του ΝΒΑ, με τους “κέλτες” να έχουν κερδίσει στις 12 και τους 76ερς στις 6. Την τελευταία φορά που τέθηκαν αντιμέτωπες στην postseason ήταν και πάλι στους ημιτελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας το 2012, όταν η Βοστώνη επικράτησε με 4-3.

Στην φετινή κανονική περίοδο η Βοστώνη κέρδισε τα τρία από τα τέσσερα ματς απέναντι στη Φιλαδέλφια. Η σειρά των Σέλτικς με τους 76ers θα ξεκινήσει τα ξημερώματα της Τρίτης στις 03:00 στο TD Garden.

Απολαύστε τα εκτενή στιγμιότυπα του έβδομου αγώνα Σέλτικς-Μπακς!