Μπάγερν

Θετικότατο πρόσημο είχε η 21η αγωνιστική για Μπάγερν Μονάχου και Άλμπα Βερολίνου, καθώς νίκησαν εύκολα τις Φράπορτ και Κράιλσχαϊμ αντίστοιχα.

Η πρωτοπόρος Μπάγερν πανηγύρισε την πέμπτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα (72-53 στο Μόναχο), ασχέτως αν παρατάχθηκε με απουσίες (Τζέισον Τζορτζ, Όγκνιεν Γιάραμαζ, Όγκουστιν Ρούμπιτ, Γκάβιν Σίλινγκ, πέραν των μακροχρόνιων Νταρούν Χίλιαρντ, Πολ Τσίπσερ).

Στα πρώτα 6,5 λεπτά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 14-0, δεδομένου ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν 9 άστοχα σουτ, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-4.

Αργά αλλά σταθερά, η Μπάγερν διεύρυνε το προβάδισμα, μετά από 13 λεπτά η διαφορά πέρασε το +20 και το ημίχρονο έληξε 39-18.

Η Φράπορτ επανήλθε ορεξάτη για το δεύτερο μέρος, όμως, μέχρι το -16 κατάφερε να πλησιάσει, προτού ξαναδεί τη… σκόνη του αντιπάλου και αποδεχθεί οριστικά το 5-14 στη βαθμολογία.

Με 9/27 τρίποντα σούταρε η Μπάγερν, με 2/21 η φιλοξενούμενη ομάδα, ενώ και οι εννέα παίκτες των γηπεδούχων βρήκαν σκορ (οι οκτώ κατέγραψαν από 6 έως 14 πόντους, με μπροστάρη τον Οθέλο Χάντερ που πήρε και 5 ριμπάουντ).

Ξεχωριστό ματς για τον 21χρονο Τζόσουα Ομπιέσιε, καθώς έπαιξε για 30:34 και με 10 ριμπάουντ πέτυχε career high, ενώ το ίδιο έπραξε και ο Λούκας Βανκ της Φράπορτ με 9ρ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Μπάγερν ανέβηκε στο 16-4 και βρίσκεται πάνω από τη Βόννη (15-6), τη στιγμή που η Άλμπα έχει 13-5 και, φυσικά, έχει τη δυνατότητα να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής αν επικρατήσει σε όλα τα εξ αναβολής παιχνίδια που θα δώσει.

Τα δεκάλεπτα: 19-4, 39-18, 59-35, 72-53

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης:

Άλμπα

Εκπληκτική απόδοση έπιασε η Άλμπα Βερολίνου, εντός έδρας, κόντρα στην Κράιλσχαϊμ, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 106-74.

Το ματς επεφύλασσε ένα ιστορικό στατιστικό, αφού οι 35 ασίστ της νικήτριας ομάδας αποτελούν ρεκόρ της (33 το προηγούμενο από τις 12/10/2018 και το 99-63 επί της Τίμπινγκεν).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το… λάθος να προηγηθούν 8-2, προτού οι γηπεδούχοι απαντήσουν με διάρκεια και φτάσουν στο 47-39 του ημιχρόνου.

Επτά τρίποντα έβαλαν οι πρωτευουσιάνοι στην τρίτη περίοδο (14/27 συνολικά στην αναμέτρηση) και με τους 34 πόντους, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +25.

Εννέα παίκτες των γηπεδούχων σημείωσαν από 7 ως 15 πόντους, με πρώτα βιολιά τους Όσκαρ ντα Σίλβα (+5 ριμπάουντ), Γιοβέλ Ζούσμαν (+5 ασίστ).

Την καλύτερη φετινή του επίδοση στο σκοράρισμα κατέγραψε ο Γιόνας Μάτισεκ με 13 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Τι Τζέι Σορτς των φιλοξενούμενων με 18 πόντους (είχε και 6 ασίστ).

Στο 13-5, όπως προαναφέρθηκε η Άλμπα, στο 11-7 η Κράιλσχαϊμ (στην 8η θέση, αλλά έχει λιγότερα παιχνίδια από το 9ο Αμβούργο και τη 10η Μπαϊρόιτ).

Δεν αποκλείεται την επόμενη Κυριακή (20/2) οι δύο ομάδες να τεθούν εκ νέου αντιμέτωπες, εν προκειμένω στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας (στα ημιτελικά η Κράιλσχαϊμ κοντράρεται με την Μπράουνσβαϊγκ και η Άλμπα με την Τσέμνιτς).

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 47-39, 81-56, 106-74