Το απόγευμα της Κυριακής (07/10) λαμβάνουν χώρα τα τρία υπολειπόμενα ματς της πρεμιέρας του νέου πρωταθλήματος της Betshop.gr Basket League.

Με τα παιχνίδια Ολυμπιακός-Χολαργός, Πανιώνιος-Κύμη και Λαύριο-Άρης ολοκληρώνεται η πρώτη αγωνιστική της Basket League. Δυνατοί και οι τρεις αγώνες που υπόσχονται όμορφο θέαμα και αμφίρροπα παιχνίδια. Ας δούμε τα παιχνίδια με τη σειρά.

Ολυμπιακός-Χολαργός

Για τις δύο ομάδες αυτή είναι η πρώτη τους συνάντηση στο πρωτάθλημα της Basket League, με τον Ολυμπιακό να θέλει να ξεκινήσει με το δεξί και τον Χολαργό να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Πανιώνιος-Κύμη

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί άλλες δύο φορές στο πρωτάθλημα της Basket League. Και τα δύο παιχνίδια έγιναν την περασμένη αγωνιστική περίοδο, καθώς είναι η μόνη χρονιά που έχουν συνυπάρξει στη μεγάλη κατηγορία.

Στο παιχνίδι τη Νέας Σμύρνης πέρυσι, η Κύμη είχε καταφέρει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς νίκησε με 91-92 τον Πανιώνιο. Κορυφαίοι για την Κύμη ήταν οι ΜακΦάντεν (35 πόντοι με 7/11 τρίποντα) και Τζόουνς (28 πόντοι με 10/16 δίποντα). Ωστόσο και οι δύο παίκτες αποτελούν παρελθόν από το φετινό ρόστερ.

Λαύριο-Άρης

Το Λαύριο με τον Άρη έχουν μία αρκετά συναρπαστική προϊστορία. Οι δύο ομάδες έχουν αγωνιστεί έξι φορές, με τη μερίδα του λέοντος να πηγαίνει στους Θεσσαλονικείς, καθώς μετράνε πέντε νίκες. Χαρακτηριστικό στους αγώνες Λαυρίου και Άρη είναι το γεγονός ότι όλα τους τα παιχνίδια είναι «κλειστά» και κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Πιο συγκεκριμένα τρία παιχνίδια έχουν γίνει στο Λαύριο τη σεζόν 2015-16 ο Άρης έφυγε νικητής με 76-68, ενώ και την περασμένη αγωνιστική περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 71-70, σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Για την ομάδα της Λαυρεωτικής η μία νίκη ήρθε την αγωνιστική περίοδο 2016-17, όταν και κέρδισε τον Άρη με 75-70.