Χρειάστηκαν 21 λεπτά για να καταρρίψουν κάθε ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία του NCAA Tournament. Από τα 17 σουτ του πρώτου ημιχρόνου που πέτυχαν, μόνο τα τέσσερα ήταν δίποντα. Οι Αγριόγατες του Βιλανόβα θα διεκδικήσουν τον δεύτερο τίτλο τους σε τρία χρόνια!

Μόνο… συγγνώμη δεν ζήτησε ο προπονητής της Βιλανόβα, Τζέι Ράιτ μόλις τελείωσε ο δεύτερος ημιτελικός του NCAA Final 4, όπου οι Αγριόγατες νίκησαν το Κάνσας με 95-79.

“Είναι από εκείνες τις βραδιές που μπαίνουν όλα. Κάποιες φορές τα χάνεις, κάποιες τα βάζεις αλλά απόψε εμείς τα βάλαμε”, παραδέχτηκε ταπεινά ο προπονητής που είχε οδηγήσει τη Βιλανόβα στο δεύτερο πρωτάθλημα της πριν από δύο χρόνια. Και τα ξημερώματα της Τρίτης θα διεκδικήσει το επόμενο, το δεύτερο σε διάστημα τριών ετών.

-Είναι ένα όνειρο που μπορεί να βγει αληθινό κύριε Ράιτ; ρωτήθηκε ο κόουτς της “Νόβα” κι απάντησε με απόλυτη ειλικρίνεια:

“Όνειρο; Δεν τολμάς καν να ονειρευτείς ότι σε διάστημα τριών ετών θα πάρεις δύο τίτλους”!

Η Βιλανόβα πέτυχε 13 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (47-32) και τελείωσε με 18/40 απέναντι στο δύσμοιρο Κάνσας που έπεσε στην περίπτωση.

“Δεν νομίζω ότι θα ξαναδώ ποτέ τον αγώνα. Δεν χρειάζεται, όλοι ξέρουμε τι έγινε, η Βιλανόβα ήταν πολύ καλή στα σουτ και νίκησε” παραδέχτηκε ο πολύπειρος κόουτς του Κανσας, Μπιλ Σελφ που στο ίδιο γήπεδο, το Άλαμοντομ του Σαν Αντόνιο πανηγύρισε τον τελευταίο του τίτλο το 2008.