ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Στο πρώτο ταξίδι της ιστορίας της για να παίξει με τη Ζιέλονα Γκόρα, rookie φέτος στη VTB, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε την Καθαρή Δευτέρα εύκολο έργο, αφού επικράτησε με 115-74 στον τελευταίο της αγώνα πριν υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό στη Euroleague.

O προπονητής της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Δημήτρης Ιτούδης άφησε στη Ρωσία για να ξεκοουραστούν, τον Νάντο Ντε Κολό και τον Κάιλ Χάινς ενώ δεν αγωνίστηκε κι ο Μιχαήλ Κουλάγκιν που υποβλήθηκε σε επέμβαση.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν καταιγιστική, προηγήθηκε 33-17 στο δεκάλεπτο και 54-33 στο ημίχρονο. Είχε 13/23 τρίποντα, 41-21 ριμπάουντ και 28 ασίστ!

Κορυφαίοι της ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 21 πόντους και 8 ασίστ σε 19 λεπτά, με τον Ισπανό να τελειώνει το ματς με 5/5 τρίποντα. Ο Γουίλ Κλάιμπερν είχε 18 πόντους με 8/8 δίποντα σε 21 λεπτά.

Για τη Ζιέλονα Γκόρα, ο Κόντι Τζάστις είχε 18 πόντους και ο Μαρκέλ Σταρκς 14 πόντους.

Η ΤΣΣΚΑ έχει 18-3 στη VTB κι είναι πρώτη, ενώ οι Πολωνοί είναι 12οι (σε 14 ομάδες) με 4-14.

Η ΤΣΣΚΑ υποδέχεται την Παρασκευή τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, στην 26η αγωνιστική της Euroleague κι ήδη όπως θα δείτε στη κεντρική φωτογραφία διαφημίζει τον αγώνα στο site της.