Η καταστροφική τρίτη περίοδος στοίχισε στον Ολυμπιακό που ηττήθηκε το βράδυ της Πέμπτης (1/11) από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 69-65 στη Ρωσία, παρά την αντεπίθεση που έκανε… σχεδόν μόνος του ο Βασίλης Σπανούλης στο τέλος!

Οι ομάδες άργησαν να “συνδεθούν” με το καλάθι αφού η μεν ΤΣΣΚΑ Μόσχας άρχισε τον αγώνα δίχως τον Νάντο Ντε Κολό και τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ και ο Ολυμπιακός δίχως τον Βασίλη Σπανούλη!

Έπειτα από 3:30 αγώνα το σκορ ήταν… 2-2 αλλά ο Ολυμπιακός προσαρμόστηκε γρηγορότερα στις ανάγκες του ματς. Παίζοντας κυρίως με το δίδυμο ψηλών, Πρίντεζη-Μιλουτίνοβ η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πήρε τα ηνία του αγώνα και δεν τα έχασε σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Οι γρήγορες επιστροφές του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με την μεγάλη προσοχή στο ριμπάουντ δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να βρει εύκολα καλάθια και μόνο ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ κράτησε όρθιους τους Ρώσους. Ο Ισπανός γκαρντ πέτυχε 14 πόντους στο πρώτο μέρος με 4/5 τρίποντα (πριν χάσει και το τελευταίο του ημιχρόνου) για να μείνει η  ΤΣΣΚΑ σχετικά κοντά στο σκορ κι ενώ ο Ολυμπιακός έφτασε έως το +9, 27-18 στο 15:15 και 30-21 στο 16.

Το τέλος της β’ περιόδου βρήκε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να έχει 12/37 σουτ και τον Ολυμπιακό να ‘χει χάσει μόλις 4 ριμπάουντ στη ρακέτα του, δείγμα της εγρήγορσης των παικτών του και με το σκορ στο 35-31 υπέρ του.

Το κακό για την ελληνική ομάδα ήταν πως ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ είχε ζεσταθεί για τα καλά και με δύο “κολλητά” τρίποντα έδωσε στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας το πρώτο της προβάδισμα (έπειτα από το αρχικό 2-0) με 43-39 στο 24:05 με 8-0 σερί επί του Ολυμπιακού που ‘χε προηγηθεί με 39-35.

Οι Ρώσοι ξύπνησαν, απέκτησαν πολλή ενέργεια, ο Ολυμπιακός δεν είχε σωστές επιλογές (7 λάθη στην Γ’ περίοδο έναντι 4 σε όλο το πρώτο ημίχρονο) κι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με επιμέρους σκορ 15-2 σε διάστημα 4 λεπτών έφτασε στο +9, 50-41 πριν τελειώσει η Γ’ περίοδος με 52-44. Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 4/15 σουτ, εκτός από 7 λάθη, 0/5 τα τρίποντα και κυρίως ένα δεκάλεπτο που το άφησε να πάει… στα σκουπίδια!

Την αποστολή να ξαναβάλει τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι την ανέλαβε ο Βασίλης Σπανούλης! Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε 11 πόντους στην τελευταία περίοδο με αποκορύφωμα τα δύο συνεχόμενα τρίποντα που ισοφάρισαν τον αγώνα σε 61-61, κι αργότερα το καλάθι για το 63-63!

Ο Κλάιμπερν έκανε ζημιά με επιθετικά ριμπάουντ και δύο κερδισμένα φάουλ και με 3/4 βολές του η ΤΣΣΚΑ πήγε στο +3, 66-63 στα 30”. Ο Ολυμπιακός έκανε κακή επίθεση με τον Γουίλιαμς-Γκος που κατέληξε σε τρίποντο του Τουπάν που δεν βρήκε στόχο. Έτσι οι δύο βολές του Κόρι Χίγκινς, (68-63) στα 15” ουσιαστικά στέρησαν από τον Ολυμπιακό να βρει άλλη μια ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια ή να το πάρει!

Ο Πρίντεζης μείωσε 68-65 στα 5,5 δεύτερα και στα 4,2 ο Χίγκινς έβαλε 1/2 για το 69-65 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44, 69-65.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό, Πίτερς 6 (2), Ούκχοφ, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 20 (6/10 τριπ., 5 ασ.), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 17 (7/10 διπ., 9 ριμπ), Χίγκινς 11 (3/14 σουτ), Χάκετ, Κουλάγκιν 2, Χάινς 6, Χάντερ 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (3), Τολιόπουλος, Τουπάν, Σπανούλης 16 (3 τριπ., 6 ασ.), Τίμα, Μιλουτίνοβ 7 (7 ριμπ.), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 14 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 8.

Άποντος ο Ντε Κολό για πρώτη φορά στη Euroleague!

Για πρώτη φορά στην Euroleague ο Νάντο Ντε Κολό έμεινε χωρίς πόντο σε έναν αγώνα! Στην 139η παρουσία του στη διοργάνωση, ο Γάλλος γκαρντ ήταν άποντος αφού στα μόλις 9:37 που έπαιξε είχε 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο. Όπως εξήγησε μετά τον αγώνα ο Δημήτρης Ιτούδης, ο Ντε Κολό υπέφερε από ημικρανίες!

Οι καλύτερες φάσεις του ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολυμπιακός 69-65 (video)