Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πέτυχε το βράδυ της Παρασκευής (18/10) την πρώτη νίκη της ιστορίας της στη Euroleague με 77-68 στην παράταση (κ.α 64-64) επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός είχε τεράστιο ζήτημα στην επίθεση, άθλια ποσοστά στο τρίποντο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κι όταν στο τέλος βρήκε τα τρίποντα για να στείλει το ματς στην παράταση με τον Αντώνη Κόνιαρη, τον Κέβιν Πάντερ και τον Κώστα Παπανικολάου, δεν είχε τον τρόπο να πάρει το ματς στο επιπλέον πεντάλπτο.

Ο Ολυμπιακός άρχισε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε με 12-0 έπειτα από 4:02 στο παρκέ, έχοντας 6/8 σουτ και 4 ασίστ.

Στο ίδιο διάστημα η Ζενίτ είχε 0/5 σουτ και 3 λάθη!

Δείτε το κάρφωμα του Νίκολα Μιλουτίνοβ στην αρχή του αγώνα για το 8-0, από ασίστ του Βασίλη Σπανούλη!

Η ρωσική ομάδα αφυπνίστηκε από το τάιμ άουτ του Χουάν Πλάθα κι επέστρεψε γρήγορα! Συνέβαλε σε αυτό και η λογική των γρήγορων αλλαγών που έκανε ο Κεστούτις Κεμζούρα, καθώς μετά την αρχική πεντάδα, όσοι πάτησαν στο παρκέ δεν ακολούθησαν το ρυθμό της έναρξης του ματς.

Ξαφνικά οι Ρώσοι αναθάρρησαν και όχι μόνο μείωσαν, αλλά με τη λήξη της α’ περιόδου προσπέρασαν με τρίποντο του Τρούσκιν στην εκπνοή!

Δείτε το τρίποντο του Βλάντισλαβ Τρούσκιν από τουλάχιστον 10 μέτρα στη λήξη του Α’ Δεκαλέπτου:

Η Ζενίτ έφτασε στο +5 (26-21) μετά από 1:43 στη β’ περίοδο κι ο Κεμζούρα άρχισε να επαναφέρει παίκτες της πρώτης πεντάδας.

Στην αρχή ο Πάντερ πέτυχε τέσσερις αναπάντητους  πόντους και μετά το σχήμα του 12-0 της α’ περιόδου, συνέβαλε ώστε το σερί να πάει στο 10-0!

allstarbasket.grΟ Ολυμπιακός προσπέρασε με 31-26, ωστόσο ήταν εμφανές ότι η second unit θέλει αρκετή δουλειά ακόμα.

Διότι η Ζενίτ είχε χτίσει ψυχολογία, στάθηκε στην απάντηση των “βασικών” του Ολυμπιακού και πάλι πέτυχε καλάθι με τη λήξη του ημιχρόνου για να προσπεράσει με δύο, 38-36. Συνολικά πέντε πόντοι από τους Ρώσους στο φινάλε των δύο πρώτων δεκαλέπτων σε ματς με διαφορά ενός καλαθιού, είναι σαφής απόδειξη πώς οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.

Η αστοχία του Ολυμπιακού από τα 6.75 άρχισε να γίνεται το πιο σοβαρό του πρόνλημα στον αγώνα, όσο προχωρούσε στην Γ’ περίοδο. Όσο καλά κι αν απέδιδαν Μιλουτίνοβ και Πρίντεζης στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός δεν είχε μακρινό σουτ και δεν έβρισκε το έναυσμα της έκρηξης που συν΄θηως κάνει σε τέτοια παιχνίδια.

Τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας 1/18, δηλαδή έχασε και τα έξι που επιχείρησε σε αυτή την περίοδο. Η Ζενίτ είχε βρει έναν αρμονικό τρόπο λειτουργίας, περιόρισε τα επιθετικά ριμπάουντ του Ολυμπιακού, που τον κράτησαν όρθιο στο πρώτο ημίχρονο κι έφυγε με 10 -όντους, 48-38 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Πολωνού Ματέους Πονίτκα, πρώτου σκόρερ της ρωσικής ομάδας μέχερι τότε με 11 πόντους!

allstarbasket.grΟ Ολυμπιακός μείωσε 47-53 στο 30:00 και με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου πανηγύρισε μόλις το 2ο εύστοχο τρίποντο, από τον Κέβιν Πάντερ που μείωσε στο 50-53.

O Αντώνης Κόνιαρης ήλθε ως ο από μηχανής Θεός στην τελευταία περίοδο να πετύχει δύο συνεχόμενα τρίποντα, όσα είχε πετύχει όλη η ομάδα του σε όλο το ματς και να δώσει πνοή σε έναν Ολυμπιακό που έμοιαζε να ασθμαίνει!

Μείωσε σε 56-59 με 3:34 για τη λήξη, αλλά και πάλι, οι 6 του πόντοι δεν έδωσαν πνοή στον Ολυμπιακό.

Έχασε τις μάχες στη ρακέτα, οι Ρώσοι έπαιρναν κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ κι ανανέωσαν επιθέσεις στο τέλος, και χωρίς να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι, συντηρούσαν το προβάδισμα!

Έφτασαν στο 64-58 κι εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα ήλθαν ένα ακόμα τρίποντο από τον Πάντερ (61-64 στα 45 δεύτερα) και το καθοριστικό του Παπανικολάου με 6,5 δεύτερα για τη λήξη που ισοφάρισε σε 64-64!

Ο Ολυμπιακός πέτυχε στην Δ’ περίοδο 17 πόντους με 5/9 τρίποντα και δύο βολές του Πάντερ και ανανέωσε τις ελπίδες του πηγαίνοντας το ματς στην παράταση!

Εκεί όμως ο Ολυμπιακός έμοιαζε άδειος. Άδειος από ενέργεια, ιδέες, δημιουργία κι έμεινε στο μηδέν. Ο Πονίτκα με τον Αγιόν έκαναν επίδειξη του ταλέντου και κυρίως, του μυαλού τους.

Η Ζενίτ πήρε πάλι το προβάδισμα και με ένα λεπτό για το τέλος έφτασε στο υπέρ της 73-67.

Η κατάσταση πλέον δεν ήταν αναστρέψιμη για τον Ολυμπιακό, που γνώρισε τη δεύτερη ήττα του ενώ η Ζενίτ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64 (κ.α.) 68-77 (παρ.)