Μονακό-Μπαρτσελόνα

Στον τελευταίο αγώνα της EuroLeague για το 2023, η Μονακό δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Μπαρτσελόνα, επικρατώντας 91-71 στο “Γκαστόν Μεντσάν”.

Με το αποτέλεσμα στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία του α’ γύρου της κανονικής περιόδου, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έπιασε Παναθηναϊκό, Φενέρμπαχτσε και Μακάμπι Τελ Αβίβ στο 10-7, ενώ εκείνη του Ρότζερ Γκριμάου έπεσε στο 11-6, απόρροια της τρίτης ήττας σε τέσσερα παιχνίδια.

Οι Μάικ Τζέιμς (20π.-5ρ.-5ασ.), Άλφα Ντιαλό (19π.), Τζάρον Μπλόσομγκεϊμ (11π.) ήταν οι διψήφιοι της Μονακό, ενώ οι Τζαμπάρι Πάρκερ (15π.-5ρ.), Νίκολα Κάλινιτς (10π.-5ρ.) και Τζοέλ Πάρα (10π.) εκείνοι της Μπαρτσελόνα.

Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ, από την πλευρά του, έπαιξε για μόλις 07:06 και σημείωσε 4π. με 2/5 δίποντα (δεν είναι λίγοι οι φίλοι των “μπλαουγκράνα” που εκφράζουν έντονη δυσαρέσκεια για τη γενική εικόνα του).

Αναφορικά με την εξέλιξη του αγώνα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς άρχισε με 7-0 και έφτασε ως το +11, δεδομένου ότι οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις 3 πόντους σε 4,5 λεπτά.

Το α’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Οκόμπο να ανεβάζει τη διαφορά για πρώτη φορά έως το +12, ενώ στη β’ περίοδο η απόσταση ήταν μονίμως διψήφια.

Έπειτα η Μπαρτσελόνα έβγαλε μία αντίδραση, η οποία όμως αποδείχθηκε στιγμιαία, όπως μαρτυρά το 67-52 εν όψει της τελευταίας παρτίδας.

Με 2 κλεψίματα και 11 λάθη σε 30′ (7-4 οι αντίστοιχοι αριθμοί της Μονακό), η ομάδα του Γκριμάου δεν θα μπορούσε να προσδοκά σε θετικό αποτέλεσμα στο “Γκαστόν Μεντσάν“.

Όταν ο Κορνελί έγραψε το μέγιστο της διαφοράς περίπου 7,5 λεπτά πριν από τη λήξη, με τρίποντο για το +17, οι τελευταίες ελπίδες των φιλοξενούμενων έσβησαν.

Για την ιστορία, το 67-55 μετατράπηκε σε 84-55 και λίγο αργότερα σε 89-59, προτού οι “μπλαουγκράνα” περιορίσουν την έκταση της ήττας με επιμέρους 2-12.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με 15/30 τρίποντα!

Η Μονακό αγωνίστηκε χωρίς τους Τζόρνταν Λόιντ, Γιακούμπα Ουαταρά και Μαμ Τζαϊτέ, ενώ η Μπαρτσελόνα στερήθηκε των υπηρεσιών του Άλεξ Αμπρίνες και του Μίκαελ Καϊσέδο.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 47-36, 67-52, 91-71