Το Λαύριο με ένα εκρηκτικό β’ ημίχρονο υποχρέωσε τον Ιωνικό σε ήττα με 95-63, σε εξ αναβολής αγώνα της 10ης αγωνιστικής της Basket League.

Στο 2-8 ανέβηκε το Λαύριο μετά από νίκη επί του Ιωνικού, ο οποίος έχει πλεόν τον ίδιο απολογισμό νικών-ηττών στον βαθμολογικό πίνακα.

“Κλειδί” στο θετικό αποτέλεσμα του συνόλου του Χρήστου Σερέλη το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 30-9!

Οι Σαβιόν Φλαγκ (19π.) και Γιάννης Κουζέλογλου (17π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ υπήρχαν ακόμη τρεις διψήφιοι για το Λαύριο (Ρέμι με 14 και Λάντζεβαϊν-Γερομιχαλός με 12).

Αντίστοιχα, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν εντυπωσιακός, με τον Χόκινς να είναι ο μόνος διψήφιος μετά τον αρχηγό των Νικαιωτών με 16π.

Ο αγώνας:

Το ντέρμπι στη λαυρεωτική “άναψε” από νωρίς. Μπορεί Κουζέλογλου και Φλαγκ να έφεραν γρήγορα το 6-0 για τους γηπεδούχους, όμως η βροχή… τριπόντων στην άλλη πλευρά του παρκέ έφεραν μπροστά τους Νικαιώτες για το (6-8, 3′). Οι δυο αντίπαλοι πήγαν…χέρι-χέρι ως το 10′, με τους Κόουλ και Γερομιχαλό να πρωταγωνιστούν για τους μεν και τους Μαυροκεφαλίδη, Λέισι για τους δε (19-20, 10′).

Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια μέχρι το 8′. Εκεί, το σύνολο του Σερέλη πάτησε το γκάζι και με ένα μικρό επιθετικό ξέσπασμα 6-2 κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στο +8.

Με ένα απίστευτο επιμέρους 30-9, πρωταγωνιστή τον Γιάννη Κουζέλογλου και χαρακτηριστική ευστοχία οι γηπεδούχοι “εξαφάνισαν” την απειλή του Ιωνικού για το συντριπτικό 70-41! Την ίδια ώρα οι Μαυροκεφαλίδης και Χόκινς ήταν οι μοναδικοί που σκόραραν για το σύνολο του Μέξα.

Το Λαύριο είχε κάνει το μεγάλο βήμα για το ροζ φύλλο αγώνα, θέτοντας τις βάσεις μέχρι το 30′ κι έτσι κι έκανε. Με…σβηστές τις μηχανές και παρά την προσπάθεια των Νικαιωτών να αντεπιτεθούν με μεγάλα σουτ (82-61, 36′), δεν κατάφεραν να απειλήσουν τις διψήφιες διαφορές των γηπεδούχων, οι οποίοι πανηγύρισαν τη 2η νίκη τους μετά από 10 αναμετρήσεις με το τελικό 95-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-32, 70-49, 95-63.