Παρά τους ηρωισμούς του Μάρκους Χάουαρντ που πέτυχε 21 πόντους στην τελευταία περίοδο, η Μπασκόνια έχασε στην έδρα της από τη Μάλαγα με 84-93, πριν παίξει με τον Παναθηναϊκό στη EuroLeague. Νίκη για τη Βαλένθια με 84-79 τη Μανρέσα.

Η Μάλαγα (3-3) νίκησε με 93-84 την Μπασκόνια (4-2) στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα με τον Μάρκους Χάουαρντ να μην αρκεί για να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι.

Ο Αμερικανός γκαρντ της Μπασκόνια είχε 1 πόντο σε 30 λεπτά, και στην τελευταία περίοδο πέτυχε 21 από τους 24 της ομάδας του!

Άρχισε όταν η Μπασκόνα έχανε 62-75 και σταμάτησε όταν μείωσε 83-84.

Σε αυτό το διάστημα είχε 5/6 τρίποντα, 1/2 δίποντα, 4/5 βολές.

Στα τελευταία 1:44, όμως, ο Μάλαγα, αντίπαλος του Περιστερίου στον όμιλο του BCL, έκανε 9-1 και πήρε πολύτιμη νίκη.

Για τη Μάλαγα, ο Τάισον Κάρτερ είχε 23 πόντους, ο Τέιλορ 18, ενώ ο Κέντρικ Πέρι πέτυχε 10 πόντους και έδωσε 7 ασίστ.

Η Μπασκόνια παίζει την προσεχή εβδομάδα με τον Παναθηναϊκό (27/10) στο ΟΑΚΑ, στην 5η αγωνιστική της EuroLeague, με τον προπονητή της, Χοάν Πεναρόγια να είναι “υπ’ατμόν”!

H Βαλένθια νίκησε με 84-79 τη Μανρέσα, επίσης σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Liga Endesa.

Ο Κάσιους Ρόμπερτσον ήταν πρώτος σκόρερ της Βαλένθια (5-1) με 16 πόντους, ενώ ο Μπράντον Ντέιβις είχε 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 blocks για τους νικητές!

Ο Τέιλορ πέτυχε 21 πόντους για τη Μανρέσα (3-3).

Η Μάλαγα είναι στον όμιλο του Περιστερίου στο BCL.

Σε άλλον αγώνα το απόγευμα της Κυριακής, η Γρανάδα νίκησε με 78-70 τη Σαραγόσα στην πρώτη της νίκη στη σεζόν.

Νωρίς την Κυριακή, είχαν παίξει Ρεάλ Μαδρίτης (6-0) και Μπαρτσελόνα (5-1).

Η Ρεάλ νίκησε με 82-76 στην Τενερίφη, ενώ η Μπαρτσελόνα νίκησε με 91-82 την Μπιλμπάο.

Ισπανία: Συντριβή της Γκραν Κανάρια στη Μούρθια, ήττα της Μπανταλόνα από την Ανδόρρα