Σε τρίτο τελικό θα κριθεί το Πρωτάθλημα Ισραήλ, αφού το βράδυ της Τετάρτης (16/6) η Χάποελ Γκαλίλ Γκιλμπόα νίκησε με 81-76 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, κι ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά.

Μετά το 83-74 για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον πρώτο τελικό, η Χάποελ Γκαλίλ Γκιλμπόα απάντησε στην έδρα της.

Έκανε εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο (51-40) και προηγήθηκε έως και 12 πόντους στις αρχές της τελευταίας περιόδου, πριν μειώσει στον πόντο (71-70) η Μακάμπι με 4:53 για τη λήξη.

Με το σκορ στο 79-76 ο κορυφαίος της Μακάμπι, Σκότι Γουίλμπεκιν σηκώθηκε για το τρίποντο της ισοφάρισης αλλά τον έκοψε ο Ζιβ των γηπεδούχων. Αμέσως μετά ο Καλοϊάρο χρεώθηκε αντιαθλητικό φάουλ στον Τόμασον

Ο Γουίλμπεκιν είχε 21 πόντους στο ημίχρονο και τελείωσε με 34 με 6/10 τρίποντα. Άλλους 14 για τη Μακάμπι πέτυχε ο Κρις Τζόουνς.

Για τη Χάποελ Γκαλίλ Γκιλμπόα που είχε 10/15 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (!) αλλά τελείωσε με 11/26, ο Μπλάκσιρ πέτυχε 20 πόντους και ο Τόμασον 17.

Ο τρίτος τελικός θα γίνει στο Τελ Αβίβ σε 24 ώρες, την Πέμπτη, 17/6.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 51-40, 64-54, 81-76