Παρά την προσπάθεια που έκανε η Εθνική Κορασίδων ηττήθηκε (56-35) από την Ιταλία και θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16.

Επόμενος αντίπαλος για την ελληνική ομάδα την Τετάρτη (16/8, 21:30) η Λετονία.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε στα πρώτα λεπτά και ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο 8λεπτο, όμως, οι Ιταλίδες ξέφυγαν στο τέλος του πρώτου 10λεπτου (20-11). Η χαμηλή επιθετική παραγωγικότητα των ελληνίδων παικτριών είχε ως συνέπεια να διευρυνθεί η διαφορά (38-23 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους. Ουσιαστικά εκεί κρίθηκαν όλα, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο η Ιταλία διατήρησε μια μεγάλη διαφορά (45-25 στο 26.30’’) μετατρέποντας την αναμέτρηση σε τυπική διαδικασία.

Οι διαιτητές: Ζούπαντσιτς (Σλοβενία), Τσεκαρέλι (Γαλλία), Λασέτοβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη).

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 38-23, 48-30, 56-35.

Ελλάδα (Γκουζίνη): Ανδρέου 5 (1), Καρρά 5, Καζάκη 5 (1), Λιανούδη 8, Πολυχρονοπούλου, Μπαλτζή, Χωλοπούλου 3 (1), Γιάνταη, Παπαγιαννάκη, Πατσιατζή, Σταθοπούλου 1, Σύρπα 8.