Αρμάνι-Βίρτους

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ, η Αρμάνι Μιλάνο έκαμψε την αντίσταση της Βίρτους Μπολόνια στην παράταση, με σκορ 102-99.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πήγε στο 12-1, αφήνοντας στο 10-3 τη σημερινή της αντίπαλο και δεύτερη της βαθμολογίας.

Ήταν ένα παιχνίδι που από το ξεκίνημα έδειχνε ότι θα πάει ψηλά στο σκορ, δεδομένου ότι το ημίχρονο έληξε 54-45.

Η Αρμάνι Μιλάνο κρατούσε σταθερά το προβάδισμα, ώσπου στην τέταρτη περίοδο η Βίρτους απάντησε με επιμέρους 30-20 και έστειλε το ματς στην παράταση (95-95), με τρίποντο του τρομερού Μάρκο Μπελινέλι (34π.).

Εκεί προηγήθηκε με 98-97, αλλά οι γηπεδούχοι, με τρίποντο του Ντέβον Χολ ανέκτησαν τα ηνία.

Ο ίδιος παίκτης έγραψε το 102-99 στα 38” και από τη στιγμή που η Βίρτους υπέπεσε σε λάθος στην επόμενη επίθεση, οι ελπίδες της έσβησαν.

Ο Τζέριαν Γκραντ, πρώην άσος του Προμηθέα, σημείωσε 20 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ, ο Χολ είχε 18 πόντους και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ σταμάτησε στους 16, ενώ μοίρασε και 9 ασίστ. Ο Μπεν Μπέντιλ πρόσθεσε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ ο Κάιλ Χάινς πέτυχε 14 πόντους.

Στον αντίποδα, ο Μάρκο Μπελινέλι έβαλε 34 πόντους με 6/11 τρίποντα και οι Μίλος Τεόντοσιτς (10ασ.), Μουχαμαντού Τζαϊτέ (10ρ.) πέτυχαν από 18 πόντους ο καθένας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Αρμάνι έχει μπροστά της το εντός έδρας ματς της Παρασκευής (7/1, 21:30) με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, για τη 19η αγωνιστική της EuroLeague.

Πρόκειται για τη μοναδική αναμέτρηση της τρέχουσας εβδομάδας στη EuroLeague που δεν έχει αναβληθεί λόγω σωρείας κρουσμάτων.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 54-45, 75-65, 95-95 (κ.α.), 102-99 (παρ.)