Αν και προηγήθηκε για 37 λεπτά, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο τέλος από τη Βίρτους  στην Μπολόνια, με 69-67 την Tρίτη, στη 15η αγωνιστική της EuroLeague.

H ελληνική ομάδα πέτυχε μόλις 26 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, μόνο ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έδωσε λύσεις (8 από τους 13 πόντους του) και το πλήρωσε από έναν πρώην δικό του παίκτη:

Ο Ντάνιελ Χάκετ, ανήμερα των 36ων γενεθλίων του απέβη καθοριστικός στο φινάλε, καθώς πέτυχε το καλάθι για το 69-67 στα 45” και στα 31” πήρε επιθετικό φάουλ από τον Τόμας Γουόκαπ.

Ο Ολυμπιακός έπεσε στο 7-8 ρεκόρ, με 2-4 απολογισμό μακριά από το ΣΕΦ, ενώ η Βίρτους, στο 11-4, με 8-1 στην έδρα της, με μόνη ήττα της αυτήν της πρεμιέρας (5/10) από τη Ζαλγκίρις, 79-82.

H εξέλιξη του αγώνα:

Με έμφαση στην άμυνά του, ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει την κυριαρχία του στο παρκέ, απέναντι στην ενθουσιώδη Βίρτους.

Της “έκοψε τον αέρα” από νωρίς, αναγκάζοντάς την σε πέντε άστοχα σουτ για δύο πόντους σε ισάριθμες προσπάθειες κι ενώ προηγήθηκε 12-4 με τον Μουστάφα Φαλ να έχει ήδη 6 πόντους.

Η ομάδα του Μπάνκι μάζεψε σύντομα τη διαφορά κι έφτασε στο καλάθι με τη λήξη του δεκαλέπτου, 17-19, κόντρα και στη ροή του αγώνα, κυρίως λόγω της αμέλειας των Πειραιωτών στο αμυντικό του κομμάτι.

Όμως με την έναρξη της β’ περιόδου επανεκκίνησαν οι… “εργοστασιακές ρυθμίσεις” του Ολυμπιακού που άρχισε με 8-0 για το 27-17.

Κυρίως όμως ήταν η άμυνά του που δημιουργούσε τη διαφορά, αφού δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ανασάνουν, δεν τους άφησε να βρουν εύκολο καλάθι κι είναι ενδεικτικό ότι τελείωσαν το πρώτο 20άλεπτο με 5/25 δίποντα!

Κι ακόμα περισσότερο, ο Τόκο Σενγκέλια ήταν στο μηδέν!

Αν ήταν πιο εύστοχοι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα από την περίμετρο (3/13) η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη από τους 13 πόντους, 41-28 στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Όπως αναμενόταν οι Ιταλοί αύξησαν την πίεση αλλά και την ταχύτητα στο β’ μισό, ώστε να ανοίξουν το γήπεδο. Το παιχνίδι άρχισε να γίνεται πιο έντονο, ο κόσμος πίεσε, ο Λούκα Μπάνκι με τη σειρά του έκανε το ίδιο, ακόμα κι αν δέχτηκε τεχνική ποινή.

Ο αγώνας άρχισε να παίρνει τον χαρακτήρα του ντέρμπι, κι η Βίρτους μείωσε στους 4, 44-48.

Ο Κάνααν όμως, άποντος στο πρώτο μέρος έβαλε δεύτερο τρίποντο, ο Μιλουτίνοβ καθάρισε μια δύσκολη φάση κι ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος πέτυχε το πρώτο του καλάθι στη βραδιά για το 55-45 του Ολυμπιακού, πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος με 55-47.

Ήταν όμως σαφές ότι οι Ιταλοί θα όρθωναν ακόμα μεγαλύτερα εμπόδια στην ελληνική ομάδα, με κάθε τρόπο, εντός κι εκτός παρκέ.

Ανήμερα των 37ων γενεθλίων του, ο Ντάνιελ Χάκετ πήρε το 40 φάουλ του Μουστάφα Φαλ με 6 λεπτά στο χρονόμετρο και άλλους τόσους πόντους στο σκορ, 56-62.

Άφαντος στα 3/4 του αγώνα, ο Σέρβος, Όγκνιεν Ντόμπριτς έγινε παράγοντας του αγώνα όταν μείωσε 60-62, με 7 πόντους σε 5 λεπτά στην τελευταία περίοδο και το γήπεδο να μετατρέπεται σε “ηφαίστειο”!

Ο ίδιος έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στη Βίρτους, 67-65 με μόλις 2:55 για το τέλος, με τρίποντό του!

Ο Χάκετ έκανε το 69-67 στα 45” όμως ο ίδιος, κέρδισε επιθετικό φάουλ στα 31”.

Ο Φαλ έκοψε τον Σενγκέλια, ο Ολυμπιακός πρόλαβε μια τελευταία επίθεση αλλά ο Λαρεντχάκης αστόχησε στο τρίποντο για τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-41, 47-55, 69-67

Βίρτους-Ολυμπιακός: Τα photo clicks από την Μπολόνια (gallery)

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα