Ο Ερλ Κλαρκ, πρώτος σκόρερ της Μπούντουτσνοστ στην Κροατία

Μολονότι βρέθηκε να κερδίζει και με διαφορά 16 πόντων, η Μπούντουτσνοστ, προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στη Euroleague, ηττήθηκε το βράδυ της Κυριακής στο Ζάγκρεμπ από την Τσεντεβίτα με 63-58!

Το τρίποντο του Ντόμαγκοϊ Μπόσνιακ στα 10 δεύτερα για το τέλος έδωσε προβάδισμα στους Κροάτες με 61-58, ο Γκόρντιτς έχασε δύο βολές για την Μπούντουτσνοστ, κι ο Αμερικανός, MVP της Τσεντεβίτα, Τζάστιν Κομπς (23 π.) με δύο βολές σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του.

Κι όμως η εικόνα του αγώνα ήταν τόσο διαφορετική για 30 λεπτά!

Ο Ερλ Κλαρκ πέτυχε 12 πόντους στην πρώτη περίοδο κι οδήγησε την ομάδα της Πονγκόριτσα σε μια τεράστια διαφορά για τα δεδομένα μιας περιόδου αφού έληξε με 25-9 για τους Μαυροβούνιους!

Η Τσεντεβίτα είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και έμεινε στον φτωχό απολογισμό των 20 πόντων στο ημίχρονο με τη διαφορά να παραμένει στους 16, 20-36 για την Μπούντουτσνοστ.

Ο ρυθμός άνοιξε στην τρίτη περίοδο, αφού το επιμέρους σκορ της το κέρδισαν οι Κροάτες με 16-12.

Ωστόσο είχαν βρει το δικό τους ρυθμό και πήραν τον αέρα της Μπούντουτσνοστ κι από το 36-50 με 09:05 για τη λήξη, μείωσαν στο καλάθι, 51-53 με 03:39 για τη λήξη με επτά συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού γκαρντ, Τζάστιν Κομπς.

Ο Αμερικανός γκαρντ της Τσεντεβίτα, Τζάστιν Κομπς

Τελικά η Τσεντεβίτα πήρε και το προβάδισμα με 56-55 από “γκολ-φάουλ” του Κομπς με 02:09 για το φινάλε και το επιμέρους σκορ στα επτά τελευταία λεπτά να είναι 20-5 για την ομάδα του Ζάγκρεμπ!

Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι είχαν πλήρως τον έλεγχο και αφήνοντας την Μπούντουτσνοστ σε 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν τη δεύτερη νίκη τους σε πέντε αγώνες. Η Μπούντουτσνοσ, που υποδέχεται την Παρασκευή 02/11 τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στη Euroleague, έχει πλέον ρεκόρ 3-2.

Τα δεκάλεπτα: 9-25, 20-36, 36-48, 63-58.