Την ήττα με 71-61 από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ γνώρισε την Τετάρτη στο Βελιγράδι ο ΠΑΟΚ mateco στην 5η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Πλέον η ελληνική ομάδα δεν έχει πιθανότητες για την πρωτιά και την απευθείας πρόκριση στους “16” αφού έχασε και τη μικρή διαφορά, δύο πόντων της νίκης της επί της Χάποελ στην Πυλαία (79-77).

Στην 6η και τελευταία αγωνιστική ο μεν ΠΑΟΚ υποδέχεται τη Γαλατάσαραϊ, η δε Χάποελ, θα παίξει εντός έδρας με την Μπενφίκα.

Η τελευταία αγωνιστική θα γίνει την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου, με κοινή ώρα έναρξης των αγώνων, τις 19:30.

Όσον αφορά στα play-in, αν ο ΠΑΟΚ μείνει 2ος παίζει με τον τρίτο του Η’ ομίλου, ενώ στο σενάριο να βγει 3ος, παίζει με τον 2ο του ίδιου ομίλου, στον οποίο βρίσκονται η ιταλική Ντερτόνα Τορτόνα, η ισπανική Μούρθια και η Τόφας Μπούρσα, ενώ η 4η Ιγκοκέα, έχει ήδη αποκλειστεί.

Τα play in διεξάγονται σε best of 3 σειρές, δηλαδή απαιτούνται δύο νίκες, με πλεονέκτημα έδρας να έχουν οι ομάδες που θα έχουν τερματίσει στη 2η θέση του ομίλου τους.

O ΠΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα (23/54 σουτ, 7/23 τρίποντα αν κι είχε 3/5 στο τέλος) πληγώθηκε από το ριμπάουντ για 30 λεπτά, ενώ στο τέλος, έφτασε σχεδόν στα ίδια λάθη με τη Χάποελ.

Αν και βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους (32-22) μετά από σχεδόν 13,5 λεπτά αγώνα, με απίθανο τρίποντο του Σπίντι Σμιθ από τα 15-16 μέτρα, η ελληνική ομάδα δεν τα έχασε, επέστρεψε και μολονότι έχανε το αμυντικό ριμπάουντ μείωσε στο 33-30 του ημιχρόνου.

Ο Μάικλ Γκίλμορ, με 10 πόντους, ήταν η κύρια επιθετική απειλή του ΠΑΟΚ, που στερήθηκε το κάτι παραπάνω από τους Άλστον-Σμιθ, σε αντίθεση με όσα είχαν δείξει από την ημέρα που φόρεσαν τη φανέλα του.

Στο πρώτο μισό δεν τον πόνεσαν τα 10 επιθετικά ριμπάουντ της Χάποελ, στα συνολικά 19 διεκδικούμενα στη ρακέτα του (!) όμως στην τρίτη περίοδο, η υπεροχή των Ισραηλινών στη ρακέτα και η καλή της περιφερειακή άμυνα, έκαναν τη διαφορά.

Χάνκινς και Τζόνσον πέτυχαν 14 από τους 21 πόντους της ομάδας του Ντζίκιτς που ήταν πιο επιθετική στη ρακέτα, κέρδιζε -και έχανε- συνεχώς βολές και προηγήθηκε έως 15 πόντους (53-38) πριν κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 54-40.

Με 12/41 σουτ, έξι χαμένες βολές και -15 ριμπάουντ, η ομάδα του Φώτη Τακιανού έδειχνε να χάνει την επαφή με το σκορ σε αυτό το διάστημα.

Χάρισον και Τσαϊρέλης, που ήταν φορτωμένος με 3 φάουλ από νωρίς, έδωσαν πνοή στον ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο, όταν μείωσε 59-51 στο 34′, έχοντας ήδη 11 πόντους σε 4 λεπτά, ενώ σε όλη τη Γ’΄περίοδο είχε 10!

Η άμυνα του ΠΑΟΚ τον βοήθησε να βρει λίγο ρυθμό κι αυτοπεποίθηση, κι ένα από τα λίγα εύστοχα τρίποντα, από τον Έλβαρ Φρίντρικσον, του έδωσαν τη δυνατότητα να μειώσει από τους 15, στους 5 πόντους, 61-56 με 4:25 στο ρολόι.

Ο Μπελιάουσκας τον κράτησε στο κόλπο με τρίποντο έως και 1:12 για το τέλος όταν μείωσε 66-61, όμως Κάρινγκτον και Σμιθ πέτυχαν άλλους πέντε πόντους για τη Χάποελ, που κράτησε τη διαφορά υπέρ της και την πρώτη θέση του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-30, 54-40, 71-61