Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Βαλένθια με 78-75, στο ΣΕΦ, αλλά η πρόκρισή του στην επόμενη φάση θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη.

Στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός ήθελε τη νίκη με 12 πόντους για να περάσει τη Βαλένθια στον βαθμολογικό πίνακα του έβδομου ομίλου στο Eurocup Γυναικών. Ωστόσο, παρά το καλό ξεκίνημα, η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη δεν τα κατάφερε.

Οι “ερυθρόλευκες” έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τριών πόντων (39-36), αλλά με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Βαλένθια αντέδρασε.

Αρχικά μείωσε και με επιμέρους σκορ 10-26 τελείωσε το δεκάλεπτο στο +13 (49-62). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και επέστρεψε στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου. Με ένα σερί 14-0 πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα, ο οποίος τελικά κρίθηκε στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι φιλοξενούμενες ήταν μπροστά στο σκορ με 70-73, αλλά η Τζέσικα Τόμας (14 π) ισοφάρισε με τρίποντο. Βέβαια, οι κακές επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις στέρησαν από τον Ολυμπιακό τη νίκη, μιας και η Βαλένθια επικράτησε με 75-78.

Η πρόκριση για τον Ολυμπιακό είναι πολύ κοντά, καθώς ακόμη και με ήττα του από την Τσεγκλέντ στην τελευταία αγωνιστική θα περάσει στα playoff του Eurocup Γυναικών. Για να μείνει εκτός συνέχειας, η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη θα πρέπει να χάσει με 41 πόντους από την ουγγρική ομάδα, η οποία θα πρέπει να έχει κερδίσει την Ναμούρ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-36, 49-62, 75-78