Η Φενέρμπαχτσε αναδείχθηκε νικήτρια στο τουρκικό ντέρμπι με τη Γαλατάσαραϊ, εκτός έδρας, με 74-62 την Κυριακή.

Με τον Γιαμ Μαντάρ να έχει 15 πόντους και 3 ασίστ, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε τη μεγάλη της αντίπαλο, ενώ καθοριστική ήταν η παρουσία του Νικ Καλάθη.

Ο Έλληνας γκαρντ έμεινε 36 λεπτά στο παρκέ και είχε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ κι άλλες τόσες ασίστ.

Δείτε ένα κλέψιμό του που κατέληξε σε lay up:

Ο Γιώργος Παπαγιάννης, ήταν εκτός rotation λόγω των περιορισμών στη χρήση ξένων στο Πρωτάθλημα Τουρκίας.

Από 11 πόντους πέτυχαν Μότλεϊ και Γκούντουριτς.

Για τη Γαλατάσαραϊ, αντίπαλο της ΑΕΚ στον όμιλο του BCL, o Σαντίκ Καμπατσά πέτυχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 35-38, 50-56, 62-74

H Εφές νίκησε εκτός έδρας την Μπαχτσεσεχίρ με 87-80, κάνοντας επιμέρους σκορ στη Δ΄περίοδο, 25-8! Ο Ταϊρίκ Τζόουνς είχε 20 πόντους με 10/15 σουτ και 15 ριμπάουντ.