Μπαρτσελόνα-Μανρέσα Καλάθης

Η Μπαρτσελόνα γύρισε από το -12 του προημιτελικού με τη Μανρέσα, επιβλήθηκε 107-70 και προκρίθηκε στους “4” του Copa del Rey.

Αντίπαλος της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και του Νικ Καλάθη στον σαββατιάτικο (19/2) ημιτελικό θα είναι η Μούρθια του Κώστα Βασιλειάδη.

Ντέιβις και Μίροτιτς ηγήθηκαν στο σκοράρισμα με 14 πόντους, ο Νικ Καλάθης είχε 4 πόντους, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ, ενώ για τη Μανρέσα ο Φρανσίσκο είχε 19 πόντους και ο Τόμασον 14.

H Μπαρτσελόνα σημείωσε 66 πόντους στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο (!), ανέδειξε 8 παίκτες με αξιολόγηση άνω του 10 και είχε μόλις 2 παίκτες με περισσότερα από 20 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 52-42, 88-53, 107-70

Highlight του αγώνα το… χαστουκάκι του Γιασικεβίτσιους στον Κάιλ Κούριτς, ο οποίος ήταν εκτός κλίματος.

Το πανόραμα του Copa del Rey στην τοπική ώρα (μία ώρα πίσω από την Ελλάδα)