Ο Νικ Καλάθης μοίραζε τις πάσες δεξιά κι αριστερά, ο Ματ Λοτζέσκι τα έβαζε από παντού κι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 89-84 στο ΟΑΚΑ, στην πρεμιέρα της Euroleague.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε 14 ασίστ από την τρίτη περίοδο (!) αλλά δεν έσπασε ούτε το ατομικό του ρεκόρ (16) ούτε της Euroleague για έναν αγώνα που το έχει ο Γιόβιτς με 19.

Η ουσία, όμως για τον Παναθηναϊκό είναι πως απέφυγε την παγίδα της πρεμιέρας, διότι είχε στιγμές που χανόταν κυρίως στην άμυνα κι ένα σημαντικό διάστημα στο οποίο η Μακάμπι Τελ Αβίβ εκμεταλλευόταν τη δύναμή της κυρίως στη ρακέτα και με οργανωτή τον Σκότι Γουίλμπεκιν κράτησε το προβάδισμα για αρκετό διάστημα.

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να μην σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο (είχε 9 πόντους στην πρώτη περίοδο, 11 στο ημίχρονο και τελείωσε με 13) ο Ματ Λοτζέσκι πήρε τη σκυτάλη και με 20 πόντους με σχεδόν άριστα ποσοστά ξελάσπωσε τον Παναθηναϊκό.

Ειδικά στο σημείο προς τα τέλη της τρίτης περιόδου που άρχισε η πράσινη αντεπίθεση και από το 61-65 ο Παναθηναϊκός έκλεισε την περίοδο με 67-66 και με την εκκίνηση της τέταρτης πάτησε το γκάζι!

Πήγε στο 75-68 με το απίθανο τρίποντο του Ντεσόν Τόμας σε λήξη χρόνου επίθεσης στα 7:30 για τη λήξη, κι έφτασε στο +11, 82-71 με 4:56 για το τέλος.

Ακόμη κι αν οι παίκτες του Πασκουάλ έκαναν πάλι αρκετά κραυγαλέα λάθη στο φινάλε, δίνοντας μπάλες κι ευκαιρίες στους Ισραηλινούς, δεν το πλήρωσαν.

Είναι όμως ένα κομμάτι που ως ομάδα με αρκετούς νέους παίκτες, ο Παναθηναϊκός πρέπει να το διορθώσει σύντομα, όπως φυσικά και την άμυνά του, καθώς οι 84 πόντοι στο ΟΑΚΑ είναι πολλοί.  Ασφαλώς είναι αρχή της σεζόν, υπάρχουν ατέλειες και δικαιολογούνται σφάλματα αυτή την περίοδο, αλλά δεν παύουν να χρίζουν διόρθωσης!

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 46-45, 70-67, 89-84

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 9 (2), Λάνγκφορντ 13 (1), Λάσμε 8, Παπαπέτρου 4, Παππάς 6, Γκιστ 5, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 20 (6/7 διπ., 2/3 τριπ., 5 ριμπάουντ, Καλάθης 8 (1/2 τριπ., 14 ασίστ, 5 λάθη), Αντετοκούνμπο 10, Μήτογλου 6.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Γουίλμπεκιν 24 (5/8 τριπ, 8 ασίστ),  Ο’Μπράιαντ 4, Καλοϊάρο 11 (1), Ρολ 15 (1), Κέιν 7 (1), Άβντιγια, Τάιους 5, Ντιμπαρτολομέο 2, Κοέν, Μπλακ 14, Ζούσμαν 2.