O Στεφ Κάρι έδωσε τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία και οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς νίκησαν τους Μπόστον Σέλτικς με 132-126 στην παράταση, τα ξημερώματα της Τετάρτης στο σαν Φρανσίσκο.

Ο γκαρντ των “πολεμιστών” πέτυχε 33 πόντους με 6/11 τρίποντα, όμως οι 13 ήλθαν στην τελευταία περίοδο με 3/4 τρίποντα κι άλλοι 7 πόντοι στο επιπλέον πεντάλεπτο, μετά το ισόπαλο 121-121 στην κανονική διάρκεια.

Σκορ που διαμόρφωσε ο ίδιος ο Κάρι με τρίποντο με 96 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Στην επόμενη επίθεση, οι Σέλτικς ανανέωσαν τέσσερις φορές την κατοχή, όμως δεν κατόρθωσαν να σκοράρουν!

Στην παράταση πάλι, ο Στεφ Κάρι πέτυχε το μεγάλο τρίποντο που “τελείωσε” τον αγώνα για να φτάσουν οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στο 13-14 ρεκόρ, ενώ οι Σέλτικς, πρώτοι στην Ανατολή, έχουν 20-6, με τους Μιλγουόκι Μπακς να τους πλησιάζουν στο 20-7, μετά τη δική τους νίκη επί του Σαν Αντόνιο.

Ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 24 πόντους για τους νικητές, ενώ 12 ασίστ είχε ο Κρις Πολ.

Για τη Βοστώνη ο Ντέρικ Γουάιτ πέτυχε 30 πόντους με 7/18 τρίποντα και 28 ο Τζέιλεν Μπράουν.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-40, 62-65, 86-97, 121-121 (κ.α.) 132-126 (παρ.)