Ένα θαύμα αναζητά πλέον στο Basketball Champions League το Περιστέρι (0-3), το οποίο ηττήθηκε με 93-88 από την Καρσίγιακα (1-2) στη Σμύρνη, για την 3η αγωνιστική της φάσης των “16”.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε στο πλευρό της περίπου 30 φιλάθλους που ταξίδεψαν στη Σμύρνη, όμως γνώρισε την τρίτη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες και αναζητά το 3/3 στον δεύτερο γύρο της φάσης των “16”, για να έχει ελπίδες πρόκρισης στους “8”.

Ρεαλιστικά, το Περιστέρι ελπίζει πλέον μόνο σε “θαύμα” για μια από τις δύο προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στα προημιτελικά.

Η Καρσίγιακα είχε 12/25 τρίποντα έναντι 9/28 του Περιστερίου.

Από την ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα ξεχώρισαν οι Βίτο Μπράουν (23π. με 5/9 τρίποντα, 6ρ.), Νταρούν Χίλιαρντ (18π. με 5/8 τρίποντα, 5ασ.), Κενάν Σιπάχι (18π. με 7/9 σουτ, 7ρ., 4ασ.) και Βέρνον Κάρεϊ (15π., 11ρ.), ενώ σε μέτρια βραδιά βρέθηκε ο Έρικ ΜακΚόλουμ (10π., 5ασ.).

Από το Περιστέρι προσπάθησαν οι Ζερμέιν Λοβ (20π.), Τζο Ράγκλαντ (18π., 11ασ.), Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς (18π.) και Τρέβορ Τόμπσον (14π., 7ρ., 4ασ.).

Στις 21:00 ξεκίνησε ο αγώνας Χάποελ ΙερουσαλήμΤενερίφη στο Βελιγράδι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου Κ με ρεκόρ 2-0.

Το Περιστέρι είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 18-21, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να έχει 8/11 δίποντα, αλλά μόλις 1/8 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Καρσίγιακα έκανε ένα σερί 9-0 (το 24-28 έγινε 33-28), ενώ λίγο αργότερα ξέφυγε ακόμα και με διαφορά 9 πόντων (41-32).

Το Περιστέρι αντέδρασε και μείωσε σε 46-44 στο τέλος του ημιχρόνου, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με 7/9 τρίποντα (είχαν 7/11 στο ημίχρονο)!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι ξεκίνησε με ένα σερί 0-9 (46-53), όμως η Καρσίγιακα απάντησε με ένα επιμέρους 20-6 και πήρε αυτή προβάδισμα 7 πόντων (66-59), με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 68-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Καρσίγιακα προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (81-70 στο 34′), αφού η άμυνα του Περιστερίου ήταν κακή.

Η ομάδα του Σαρίτσα έφτασε τα 12/22 τρίποντα για το +13 (89-76 στο 37′) και όλα τελείωσαν. Το μόνο που κατάφερε το Περιστέρι ήταν να μειώσει στο τελικό 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 46-44, 68-63, 93-88.

BCL 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες