Ισραήλ

Το Ισραήλ έχει βγάλει ταλαντούχες φουρνιές παικτών, καθώς μετά από το περυσινό χρυσό στη Γερμανία το πήρε και φέτος με νίκη επί της Ισπανίας (92-84) στον τελικό του Eurobasket U20.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο στο 42-42, το Ισραήλ στην επανάληψη πήρε στα χέρια του την αναμέτρηση και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα που πήρε (60-58), 1:16 για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο το Ισραήλ ανέβασε την απόδοσή του και βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 17 πόντους (88-71), αλλά η Ισπανία αντέδρασε και προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα.

Με το σκορ στο 89-82 υπέρ του Ισραήλ ο Άβντιγια πετυχαίνει το καλάθι που κρίνει εν τέλη τον αγώνα και το πανηγυρίζει μπροστά από τον πάγκο της Ισπανίας, κάνοντας τους νόημα ότι δεν τους βλέπει.

Τελικά το Ισραήλ κατέκτησε την κορυφή της Ευρώπης (92-84) στις μικρές ηλικίες με τον Ντένι Άβντιγια να είναι εξαιρετικός με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Για την Ισπανία πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιγκέλ Γκονζάλες με 14 πόντους, ενώ καλοί ήταν και οι Αρνάου Καλάμπρια (13 π.), Γιοσέπ Πουέρτο (13 π.).

Αυτό είναι το τρίτο σερί μετάλλιο και δεύτερο συνεχόμενο χρυσό που κατακτά το Ισραήλ στις ηλικίες U20, καθώς και πέρυσι ήταν αυτό που βγήκε πρώτο στη διοργάνωση, ενώ το 2017 είχε χάσει από την Εθνική ομάδα της Ελλάδας στον τελικό του Eurobasket στην Κρήτη.

MVP του Eurobasket αναδείχθηκε ο 18άχρονος Άβντιγια, ανάμεσα σε παιδιά ένα και δύο χρόνια μεγαλύτερά του!

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-42, 66-59, 92-84