Γκιουλέρ
Ο Σινάν Γκιουλέρ

Η πρωτοπόρος Φενέρμπαχτσε (23-4) έπαιξε καλό μπάσκετ στο τελευταίο πεντάλεπτο και επικράτησε με σκορ 76-67 της Μπούντουτσνοστ (6-21) στην “ULKER SPORTS AND EVENT HALL”, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε δυνατά στον αγώνα (14-5) και έδειξε ότι θα έχει μια εύκολη βραδιά, όμως μετά χαλάρωσε αδικαιολόγητα με αποτέλεσμα οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα να τρέξουν ένα επιμέρους σερί 12-31 και να προηγηθούν με διψήφια διαφορά πόντων (26-36)!

Η Φενέρ επέστρεψε στο παιχνίδι (36-39 στο ημίχρονο, 58-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου), με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο ισόπαλες.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου (66-66 στο 35′), όμως σε εκείνο το σημείο η Φενέρ έτρεξε ένα σερί 10-0 για το 76-66 στο 39′ και έφτασε χωρίς… καρδιοχτύπια σε μια ακόμα νίκη, την 23η σε 27 αγώνες.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκολα Κάλινιτς (14π., 6ρ., 3κλεψ.), ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Γιαν Βέσελι (13π., 9ρ., 4ασ.), Κώστας Σλούκας (11π.) Μπόμπι Ντίξον (11π.). Κορυφαίος της Μπούντουτσνοστ ήταν ο Ερλ Κλαρκ (20π., 5ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-39, 58-58, 76-67