Ο Παναθηναϊκός πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, συνέτριψε με 89-47 τον Κολοσσό στη Ρόδο και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League.

Εκεί οι “πράσινοι” θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας σε σειρά best of 5 (στις 3 νίκες) τον νικητή της σειράς Περιστέρι-ΑΕΚ που είναι στο 1-0.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις με 23 πόντους (4/4 βολές, 2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα), ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ντέρικ Γουίλιαμς (11π.), Γιώργος Καλαϊτζάκης (11π.), Αρτούρας Γκουντάιτις (10π., 5ρ.), Δημήτρης Αγραβάνης (10π., 8ρ.) και Γιώργος Παπαγιάννης (5π., 13ριμπ.).

Το σόου του Γκριγκόνις στη Ρόδο:

Ο Χρήστος Σερέλης είχε στη διάθεσή του 10 παίκτες, αφού απουσίασαν οι Πάρις Λι (ενοχλήσεις στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο) και Ντουέιν Μπέικον (πειθαρχικό παράπτωμα).

Με πολλά προβλήματα και 9 παίκτες παρατάχθηκε ο Κολοσσός Ρόδου, καθώς νοκ άουτ ήταν οι Μάικλ Ντίξον, Μανώλης Χατζηδάκης και Δημήτρης Κατσίβελης.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Κένταλ Σμιθ με 14 πόντους, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος πρόσθεσε 11.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου τελείωσε τον αγώνα και τη σεζόν έχοντας 3/26 τρίποντα και 19 λάθη.

Θυμίζουμε ότι στον πρώτο αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει στο ΟΑΚΑ με 85-76

Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Κολοσσός Ρόδου προηγήθηκε με 21-13, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Κένταλ Σμιθ που έφτασε τους 10 πόντους.

Οι “πράσινοι” έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο έκαναν ένα επιμέρους 6-19 και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 3 πόντους (27-32).

Οι δύο Λιθουανοί, Γκουντάιτις και Γκριγκόνις, έφτασαν τους 10 πόντους ο καθένας.

Οι δύο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες από την περιφέρεια στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν 2/11 τρίποντα και τους φιλοξενούμενους 3/13…

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να “καθαρίσει” τον αγώνα και την πρόκριση στα ημιτελικά και ξεκίνησε με ένα σερί 13-0 για το 27-45 στο 22′!

Το συνολικό σερί των “πρασίνων” έφτασε το 22-0, αφού ο Κολοσσός Ρόδου είχε προηγηθεί με 27-23 στο 17ο λεπτό!

Με τον Γκριγκόνις να έχει πάρει… φωτιά, η διαφορά έφτασε τους 26 πόντους (38-64 στο 29′) και όλα τελείωσαν πολύ νωρίς.

Μάλιστα, στο τέλος η διαφορά έφτασε τους 42 πόντους (τελικό σκορ 47-89).

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89.

Η photo gallery του αγώνα με ένα κλικ:

Basket League: Το πρόγραμμα των τρίτων αγώνων των playoffs εφόσον χρειαστεί να γίνουν

Basket League 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα