Με κορυφαίο τον Τόμας Γουόκαπ που έκανε double double o Ολυμπιακός (10-1) πέρασε την Κυριακή από τη Ρόδο με 87-69 επί του Κολοσσού στη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με την ποιότητα και το βάθος που έχει, ο Ολυμπιακός είχε την πολυτέλεια να ξεκουράσει τον Σάσα Βεζένκοφ, που ένιωσε ένα τσίμπημα στη γάμπα και προληπτικά δεν έπαιξε, ενώ απουσίαζε ο Σακίλ ΜακΚίσικ.

Ο Γουόκαπ είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ενώ ο Σλούκας είχε 14 πόντους και ο Μάρτιν 13. Στους 10 πόντους έφτασε ο Λαρεντζάκης.

Ο Κολοσσός στηρίχτηκε στους ξένους του, κυρίως τους τρεις Αμερικανούς, Μίλερ (19π.), Φλόιντ (21π.), Γουίλιαμς (11π.), ήταν ανταγωνιστικός για μεγάλο μέρος του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να αποφύγει την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα του στο πρωτάθλημα, μετά από πέντε νίκες.

Είχε χάσει στη Ρόδο από τον Ολυμπιακό, δε, και στο Κύπελλο στην αρχή της σεζόν.

Ήταν η 31η νίκη του Ολυμπιακού σε ισάριθμες αναμετρήσεις στα 14 χρόνια της κοινής τους παρουσίας στη μεγάλη κατηγορία!

Ο Ολυμπιακός διατήρησε ένα σταθερό προβάδισμα από την αρχή του, αγώνα, δίχως, όμως να χτίσει και διαφορές. Ο Κώστας Σλούκας, με τον Χασάν Μάρτιν και τον Ζαν Σαρλ με τη συνδρομή του Παπανικολάου, έβρισκαν τις λύσεις που χρειαζόταν η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μέγεθός του, την απουσία κλασικού σέντερ στην ομάδα της Ρόδου, αλλά ξέφυγαν μόνο στο τέλος του 20αλέπτου.

Το εύρθαυστο 27-31 έγινε 27-36 και το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +12, 44-32.

Μολονότι είχε περιορισμένες επιθετικές λύσεις, ο Κολοσσός επανήλθε στο τρίτο δεκάλεπτο, ανοίγοντας με 6-0 την περίοδο κι αφού ο Ολυμπιακός χρειάστηκε περίπου τέσσερα λεπτά για να σκοράρει. Ο Τόμας Γουόκαπ πήρε την κατάσταση στα χέρια του με έξι προσωπικούς πόντους και μια ασίστ για οκτώ συνεχόμενους πόντους του Ολυμπιακού, που έφυγε με 57-43, ενώ ο Ντόρσεϊ είχε επτά πόντους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο.

Με επιμέρους σκορ 15-2, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +16 59-43 από 46-41 που ήταν το σκορ στο 24′.

Ο Κένι Γουίλιαμς πέτυχε οκτώ πόντους για την ομάδα του Καντζούρη στο ίδιο διάστημα, αλλά δεν αρκούσαν.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-44, 45-63, 69-87