Απογοητευμένος από τη διαφορά των 17 πόντων ήταν ο προπονητής της Φάλκο Σομπατέλι Μίλος Κονάκοβ, μετά το τέλος του αγώνα με το Περιστέρι bwin.

«Για μένα είναι δύσκολο να μιλήσω μετά από αυτή τη διαφορά στο τέλος. Δεν πιστεύω πως αξίζαμε το -17 στο τέλος. Παίξαμε καλά για 25-30 λεπτά σε άμυνα και επίθεση» δήλωσε ο τεχνικός της ουγγρικής ομάδας, Μίλος Κονάκοβ.

Και συμπλήρωσε: “Μετά τους δώσαμε πολλά εύκολα καλάθια και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο μετά από επιθετικά ριμπάουντ. Δεν ήμασταν κακοί στην άμυνα «5 εναντίον 5», όμως στο τέλος χρειαζόμασταν ακόμα μια άμυνα για να επιστρέψουμε. Είναι μόλις η δεύτερη αναμέτρηση και θέλουμε ακόμα δουλειά”.

Ο κορυφαίος παίκτης της Φάλκο Σομπατέλι, Ματ Τίμπι, είπε: “Παλέψαμε για 25-30 λεπτά. Κάναμε λάθη στην άμυνα, λάθη στην επίθεση και χαμένα ριμπάουντ μας κόστισαν. Το Περιστέρι bwin είναι μια πολύ καλή ομάδα, με πολύ καλό προπονητή και καλούς αθλητές. Ο Τζέιλεν Χαντς είναι ένας πολύ καλός παίκτης και παλιός μου συμπαίκτης.

Στο τέλος της ημέρας το κομβικό σημείο είναι πως δεν σταματήσαμε στην άμυνα τους αντιπάλους μας και ηττηθήκαμε με μια μεγάλη διαφορά”.