Την ήττα με 60-55 γνώρισε από τη Λετονία η Εθνική Κορασίδων στον νοκ άουτ αγώνα της φάσης των “16” στο Eurobasket U16 στα Σκόπια, το απόγευμα της Δετέρας (26/08).

Μολονότι έφτασε να προηγείται και με 11 πόντους διαφορά, η κακή της απόδοση στην τελευταία περίοδο απέβη μοιραία για την πρόκριση στους “8”. Ειδικά στο διάστημα από το 35:13 έως το 37:49, όπου η Λετονία έκανε επιμέρους σκορ 10-2 και το 50-50 έγινε 60-52!

Σε αυτό το διάστημα η αντίπαλος της Ελλάδας είχε 4/4 δίποντα, 2/3 βολές, απολογισμός που με δύο λεπτά για το φινάλε απέβη καθοριστικός.

Πλέον η Λετονία στη φάση των “8” θα αντιμετωπίσει την αήττητη, έως τώρα Ρωσία, που νίκησε με 95-47 τη Δανία έχοντας έξι παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Ελλάδα θα παίξει με τη Δανία για τις θέσεις 9-16.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 33-25, 46-41, 55-60