Αμύντας

Έπειτα από μία ισορροπημένη αναμέτρηση με φινάλε-θρίλερ, ο Αμύντας επικράτησε 76-75 της ΑΕ Ν. Κηφισιάς στο “Δ. Βικέλας”.

Επόμενος αντίπαλος της ομάδας του Μιχάλη Κουρή στην 3η αγωνιστική της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας θα είναι η Δόξα Λευκάδας και το παιχνίδι θα γίνει στις 6 Δεκεμβρίου.

Ο Αμύντας ανέδειξε τους Σίντνεϊ Γουίλσον (17π.-6ρ.), Τάιλερ Τζέι Πίτερσον (12π.-8ρ.-7ασ.), Σπύρο Σιούντρη (12π.) και Κώστα Μπιλάλη (8π.-9ασ.).

Στον αντίποδα, η ομάδα του Στέφανου Λαδικού είχε σε καλή μέρα τους Μανώλη Μανούσο (18π.-5ρ.), Θάνο Καράμπελα (14π.-4ασ.), Ντίνο Μιχαλάκη (13π.), Βασίλη Στασινόπουλο (12π.) και Παντελή Σκορδά (10π.), ενώ ο Μάριος Μοίρας μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Το 20-13 των γηπεδούχων και το 27-39 των φιλοξενούμενων ήταν οι μέγιστες διαφορές, σε μία αναμέτρηση ιδιαίτερα ισορροπημένη, κυρίως στο β’ ημίχρονο.

Το φινάλε είχε μπόλικο θρίλερ. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 75-76. Ο Πίτερσον αστόχησε σε δίποντο, αλλά το ίδιο έκανε κι ο Καράμπελας σχεδόν στην εκπνοή, με αποτέλεσμα ο Αμύντας να πάρει την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-45, 61-63, 75-76

Διαιτητές: Σκαλτσής-Σιδέρης-Αντωνιάδης (Τεφτίκης)

ΑΕ Ν. Κηφισιάς (Λαδικός): Κούτουλας, Παπανικολάου, Μανούσος 18, Μοίρας 5, Σκούρτης 3 (1), Στασινόπουλος 12, Μιχαλάκης 13 (2), Καράμπελας 14 (2), Σκόρδας 10.

Αμύντας (Κουρής): Καμπούρης 2, Μπιλάλης 8 (2), Σιούντρης 12 (1), Γκρέκας 7 (1), Βαρδιάνος 5 (1), Πίτερσον 12, Μπέλη 4, Γουίλσον 17, Μπολδόγλου, Γιοβάνης, Δόξας 9.