Ο Παναθηναϊκός νίκησε το μεσημέρι της Κυριακής τον Ολυμπιακό με 65-61 στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος” και προκρίθηκε στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών, όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε και το 2023.

Όπως και πέρυσι, απέκλεισε τον Ολυμπιακό στον νοκ-άουτ προημιτελικό, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στη λεπτομέρεια.

Ήδη έχουν προκριθεί στους “4”, ο ΠΑΣ Γιάννινα, η Ελευθερία Μοσχάτου και οι Εσπερίδες Καλλιθέας.

Η εικόνα του Κυριακάτικου ντέρμπι ήταν όμοια με τη μεταξύ τους αναμέτρηση για το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, που έγινε στις 4 Νοεμβρίου, κι ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει με 56-55 τον Ολυμπιακό, με πολύ κλειστό αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι 4 σερί πόντοι της Τζόουνς που έκαναν το 63-60, από 59-60, έπαιξαν τον πιο σημαντικό ρόλο στο τέλος, κι αφού ο Ολυμπιακός έχασε δύο επιθέσεις στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα.

Ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει πολύ καλύτερα το παιχνίδι, με 8-0 προβάδισμα και οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν 4:37 για το πρώτο τους καλάθι, από τα 6,75μ.

Το τρίποντο ήταν από την αρχή το κύριο επιθετικό όπλο του Παναθηναϊκού, που μείωσε 14/19 στο δεκάλεπτο έχοντας 1/12 δίποντα.

Η Αντριάνα Τσβίτκοβιτς ήταν ο λόγος που ο Παναθηναϊκός κάλυψε τη διαφορά στη β’ περίοδο, όταν πέτυχε 10 πόντους.

Οι πέντε ήταν συνεχόμενοι μάλιστα για το πρώτο προβάδισμα της ομάδας της, 36-33, πριν τελειώσει το ημίχρονο με 38-35.

Ενώ ο Ολυμπιακός “έκοψε” με την άμυνά του το τρίποντο του Παναθηναϊκού (0/5 στο Γ’), οι “πράσινες” πήραν καλό βαθμό, με τη σειρά τους, στην άμυνα στη ρακέτα.

Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος των 30′ όπου πάλι ο Τσβίτκοβιτς έκανε τη διαφορά για το 53-49.

Δείτε το καλάθι την Τσβίτκοβιτς, που πήρε και το φάουλ, στο τέλος της Γ’ περιόδου:

Ο Παναθηναϊκός έφτασε έως το +8, στη μέγιστη τιμή της διαφοράς (57-49) με τη Τζόουνς, όμως έμεινε 5 λεπτά χωρίς καλάθι! Για την ακρίβεια, μόνο η Ελεάννα Χριστινάκη σκόραρε σε αυτό το διάστημα για τον Ολυμπιακό.

Πέτυχε 8 σερί πόντους, κέρδισε φάουλ και μείωσε 59-58 στο τελευταίο δίλεπτο!

Η Νικολοπούλου στα 01:09 έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, 59-60 το πρώτο μετά από αρκετή ώρα αγώνα, αλλά η Τζόουνς, απάντησε αμέσως για το 61-60 στα 51”!

Η Γουίλιαμς αστόχησε από κοντά, για τον Ολυμπιακό και η Τζόουνς κέρδισε φάουλ. Με δύο βολές έκανε το 63-60 στα 13,5 δεύτερα, η Νικολοπούλου έχασε το τρίποντο και η Σωτηρίου με μια βολή “σφράγισε” τη νίκη-πρόκριση των “πράσινων”.

Tα δεκάλεπτα: 14-19, 38-35, 53-49, 65-61

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Χριστινάκης, Λεβεντάκος

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 2, Παυλοπούλου 3(1), Τσβίτκοβιτς 15 (1), Σωτηρίου 7, Αλεξανδρή 2, Τζόουνς 24 (3), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 12 (18 ριμπ.).

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 5, Σπυριδοπούλου 6 (1), Σύρρα 4, Νικολοπούλου 8 (1 τριπ., 9 ασ.), Καρλάφτη, Δίελα, Βίτολα 15 (1), Χριστινάκη 16, Κολλάτου, Τόμπιν 7.